“Duboko ukorijenjeni patrijarhalni obrasci i nedostatak svijesti i volje da se osnaži participacija žena u političkom i ekonomskom upravljanju, te da se zakonska rješenja u korist manje zastupljenog pola primijene u praksi, vidljivi su i ovih dana, u kontekstu lokalnih izbora u Crnoj Gori”, ističu CGO.
EK je u Izvještaju, naglašavaju, notirala nedovoljnu političku zastupljenost žena na lokalnom nivou, te upozorila na kršenje zakonskih procedura na posljednjim lokalnim izborima uBeranama, u smislu poštovanja odredbe o obaveznom ispunjavanju kvote od 30 odsto žena.
“Ostaje da se vidi kakav će biti tek naredni Izvještaj EK, ako se diskriminacija žena nastavlja, kao i praksa da se nepotpune i nezakonite izborne liste proglašavaju od strane OIK u čak 10 opština Crne Gore, a nema odgovornosti za taj vid kršenja zakona”, zaključuju u CGO.
Još jedan Izvještaj #EK dolazi u uslovima vođenja dominantno “muške” politike, sa pratećim upozorenjima o verbalnom nasilju i izraženom govoru mržnje protiv i ono malo aktivnih žena u društveno-političkom životu #CG.
— CGO - CCE (@CGOCCE) October 13, 2022
Komentari