Uspješno sprovedena međunarodna terenska vježba na temu reagovanja u slučaju zemljotresa – BALANCE 2022

Uspješno sprovedena međunarodna terenska vježba na temu reagovanja u slučaju zemljotresa – BALANCE 2022

Međunarodna terenska vježba na temu reagovanja u slučaju zemljotresa – BALANCE 2022, u organizaciji Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, održana je u periodu od 10. do 14. oktobra 2022. godine, na 12 lokacija u Kotoru, Tivtu i Herceg Novom, i to na lokacijama u Starom gradu Kotoru, zatim lokacijama Autoboka, bivša fabrika Rivijera, Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“ u Kotoru, Župa, Opatovo, Luštica i Tajno brdo. Kamp (baza operacije) za smještaj spasilačkih timova nalazio na lokaciji nekadašnjeg hotela Fjord, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Na vježbi je, kako su naveli, učestvovalo blizu 500 učesnika iz Crne Gore i inostranstva, uključujući i spasilačke timove iz Albanije, Bugarske, Italije, Grčke i Kipra i timove Crvenog krsta Srbije i Slovenije.

“Na vježbi je učestvovao i crnogorski tim za traganje i spašavanje iz ruševina, tim Crvenog krsta Crne Gore, opštinski timovi za zaštitu i spašavanje Kotor, Tivat i Herceg Novi, predstavnici različitih ministarstava, uprava i agencija, službe zaštite i spašavanja, dobrovoljna vatrogasna društva, specijalističke jedinice za zaštitu i spašavanje i drugi subjekti zaštite i spašavanja koji se uključuju u aktivnosti zaštite i spašavanja u slučaju zemljotresa, kao i tim EU za civilnu zaštitu. Takođe, značajan broj učesnika bio je i u rukovodstvu vježbe (menadžment vježbe, logistika, menadžment baze operacije-kampa itd), a učestvovali su i treneri, evaluatori i posmatrači vježbe”, kazali su iz MUP-a.

Na vježbi su, dodaju, testirane procedure primanja međunarodne pomoći u slučaju razornog zemljotresa, kao i uvježbavane procedure iz EU smjernica za Podršku zemlje domaćina (HNS).

“Takođe, vježba je omogućila timovima da uvježbavaju tehnike traganja i spašavanja iz ruševina, upotrebu novih tehnologija, međusobnu saradnju i interoperabilnost. Takođe, na ovoj vježbi sprovedene su i aktivnosti na zaštiti kulturnih dobara, kao i simulirano pružanje pomoći osobama sa invaliditetom u slučaju zemljotresa”, saopšteno je iz MUP-a.

Vježba je realizovana u okviru EU projekta BALANCE – Upravljanje zemljotresima većih razmjera na zapadnom Balkanu kroz zajedničke aktivnosti prekogranične saradnje, koji se implementira u sklopu Mehanizma Unije za civilnu zaštitu.

“Ovaj projekat realizuje Konzorcijum kojeg čini 14 institucija i organizacija iz: Crne Gore (Direktorat za zaštitu i spašavanje, Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju i DOO PAG – Project Advisory Group), Hrvatske, Albanije, Bugarske, Italije, Grčke, Kipra i Španije. Koordinator projekta je Evropski univerzitet iz Kipra (EUC). Cilj projekta je unapređenje kapaciteta za pripremljenost i reagovanje u slučaju katastrofa, koje zahtijevaju zajedničku koordiniranu akciju i odgovor posredstvom Mehanizma Unije za civilnu zaštitu. Razmjena kapaciteta i resursa, podrška donosiocima odluka, upotreba dokazanih inovativnih alata i zajednička obuka treba da dovedu do unapređenja prekograničnih procedura saradnje u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu”, zaključuje se u saopštenju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.