"Ovakvi pristupi ne doprinose evropeizaciji crnogorskog društva, a čiji sastavni dio jeste kritičko promišljanje, intelektualna i umjetnička provokacija koja stavlja pod lupu i donosioce odluka i njihov rad. Istovremeno, izražavamo žaljenje i što nadležno Ministarstvo kulture i medija, koje je kofinansiralo ovaj projekat, nije stalo iza umjetnika, čime je dalo i svoj doprinos ograničavanju slobode umjetničkog izražavanja", navodi se u saopštenju CGO.
Iz CGO podsjećaju da je predstava „Pjer Paolo Pazolini režira Strašni sud“, autora i režisera Zlatka Pakovića, premijerno je trebalo da bude odigrana 3. oktobra u Podgorici, u KIC-u „Budo Tomović“, u produkciji Sekretarijata za kulturu Glavnog grada Podgorica i uz podršku Ministarstva kulture i medija. Međutim, Pakoviću je, nekoliko nedjelja ranije, saradnja otkazana iz Glavnog grada iako za to nije bilo utemeljenja u ugovoru koje je potpisao sa Glavnim gradom.
"Iz toga se zaključuje da je sadržaj predstave procijenjen kao problem od zvaničnika u Glavnom gradu. To se potvrđuje i u nalogu o prekidu rada na predstavi koji je Pakoviću uručen početkom septembra, a u kojem stoji da „Nalogodavac sadržaj dramskog teksta ne smatra adekvatnim za ciljeve i vrijednosti koje Nalogodavac promoviše.“ No, Paković nikad nije dobio pojašnjenje od kojih je to ciljeva i vrijednosti radom na toj predstavi odstupio ", navode iz CGO.
Ističu i da Glavni grad ni nakon značajnog protoka vremena nije svoje ugovorne obaveze izvršio prema Pakoviću, čime se „stiče utisak da se radi o daljem pokušaju neprimjerenog pritiska na autora koji je regionalno prepoznat po svom intrigantnom izrazu u adresiranju ključnih tema svakodnevnice regiona ili pojedinačnih država u kojima je radio.“
" CGO koristi ovu priliku i da naglasi da se na slučaju Paković ilustruje polarizacija u Crnoj Gori i nezrelost političkih struktura da prihvate provokativan i kritički umjetnički izraz ako smatraju da im to ugrožava neke od partikularnih interesa. Stoga, Pakovićeva predstava danas u Crnoj Gori ne može naći javni prostor na kojem bi se igrala, jer oni koji bi taj prostor dali zato što im se dopada oštra kritika SPC u predstavi ne bi da u njoj ima podjednako oštre kritike prema predsjedniku Crne Gore, i obrnuto. Pozorište bi trebalo biti mjesto slobode umjetničkog, angažovanog i političkog izraza, a što podrazumijeva i beskompromisnu kritiku. Svaki vid uticaja, cenzure ili zabrane takvog pristupa od strane vlasti predstavlja odstupanje od demokratskih vrijednosti, dok sud o umjetničkim dometima daju struka i gledaoci ", navode iz CGO.
Iz ove nevladine organizacije pozvali su Glavni grad da svoje obaveze prema Pakoviću izvrši u cjelosti, a sve one koji drže do svoje demokratičnosti, a imaju mogućnost da obezbjede javni prostor u kojem se predstava može odigrati, da taj prostor obezbjede.
"U protivnom, neće biti mnogo razlike između cenzora u Glavnom gradu, ali i svih onih drugih u crnogorskim opštinama koje ostaju zatvorene za mogućnost da javnost vidi ovu predstavu u javnom prostoru i o njoj da svoj sud", navode iz CGO.
Komentari