Vučinić: Skupština  morala da proizvede mehanizam koji će prevazići nedorečenost ustava

Vučinić: Skupština morala da proizvede mehanizam koji će prevazići nedorečenost ustava

Skupština Crne Gore je na visini zadatka kada je u pitanju očuvanje suvereniteta zemlje i ustavnog poretka, ocijenio je Predsjednik Radničke partije Maksim Vučinić.

Crna Gora je, ističe Vučinić, relativno mlada paralamentarna demokrtaija, u kojoj je sticajem istotijskih okolnosti tradicija parlamentarizma osiromašena komunističkim režimom. 

"Šturi ustav koji donešen nakon nezavisnosti bez nacionalnog konsezusa, nije predvidio sva stanja u tipičnoj parlamentarnoj demokratiji. Opštost i nedorečenost ustava za vrijeme režima DPSa nije se ni mogla osjetiti, a kamo li izmjeriti posljedice ugoržavnja ustavnog poretka od strane jedne protokolarne funkcije u državi kao što je predsjednik", kaže predsjednik RP.

Dvije godine kohabitacije pokazale su, smatra on, "da aktuelni predsjednik Države nije predsjednik svih građana, i sama ta činjenica ga delegitimiše da uopšte obavlja tu funkciju".

"Danas imamo na sceni nepoštovanje volje naroda koju u Skupštini Crne Gore tumače poslanici avgustovske paralmentarne većine, i tu Predjesnik Države brutalno krši drugi član Ustava", navodi Vučinić

Ne može se, napominje,  uspostaviti niti priznati vlast koja ne proističe iz slobodno izražene volje građana na demokratskim izborima, u skladu sa zakonom.

"Odbijanje Predsjednika Države da Miodraga Lekića predloži za mandatara u trenutku kada za to ima  jasan stav poslanika, predstavlja momenat kada mehanizam zaštite ustavnog poretka mora da djeluje.  U takvim okolnostima gdje imamo ustavom nedefinisano stanje, da nakon pada Vlade nemamo ni izbore ni novog mandatara, Skupština kao temelj vlasti i čuvar ustavnosti Države je morala da proizvede mehanizam koji će prevazići nedorečenost ustava i vratiti poredak izmedju tri grane vlasti.  Taj mehanizam jeste Zakon o predsjedniku, koji predstavlja razradu ustava, odnosno prevazilaženje njegove opštosti,  bez mjenjanja nadležnosti Predsjednika Države. Crnogorski predsjednik po ustavu nema izvršnu funkciju, osim par protokolarnih uloga značajan je za imenovanje ambasadora i komandovanja vojskom na osnovu odluka savjeta za odbranu i bezbjednost. 

Skupština osim zakonodavne ima i vrlo važnu kontrolnu ulogu nad izvršnom vlašću. Dakle, čak kad bi funkcija predjesnika i u teoriji bila izvršna, Skupština Crne Gore bi i dalje imala kontrolni mehanizam", zaključio je.

 

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.