Direktor NVO Crnogorski bezbjednosni forum Mitar Radonjić kazao je za "Dan" da je posebno zanimljiv podatak da je čak 66 odsto ispitanika primijetilo iste ljekare u Kliničkom centru i u nekim privatnim ustanovama, od čega 80 odsto ispitanika vjeruje da se ljekari više trude kada su privatno angažovani nego tokom smjene u KCCG.
"Što se tiče stepena zadovoljstva uslugama u Kliničkom centru, ono je relativno nisko jer je svega 21 odsto ispitanika odgovorilo da je zadovoljno, a svega sedam odsto u potpunosti zadovoljno pruženom uslugom, a najniže izmjereno zadovoljstvo je na ortopediji, sa ocjenom 2,1, koju je dalo 62 odsto ispitanika, najčešće sa aspekta ljubaznosti i inkluzivnosti. Najčešća zamjerka u ostalim segmentima odnosi se na duge liste čekanja, pogotovo kada je riječ o specijalističkim pregledima, dok vrlo zabrinjavajući procenat ispitanika, njih 79 odsto, smatra da je potrebna veza ili neka koruptivna radnja da bi se dobio raniji termin specijalističkog pregleda ili termina za ortopedsko snimanje, dok je 56 odsto ispitanika navelo da je dalo neki "znak pažnje" ljekaru ili osoblju, a najčešće se odnosilo na ginekologiji. Od ukupnog broja ispitanika njih 17 odsto je koristilo uslugu onkologije i u tom dijelu su vrlo zabrinjavajući podaci koji se tiču dostupnosti ljekova za te pacijente. Poseban segment istraživanja ticao se urgentnog bloka i zaključujemo da je stepen zadovoljstva uslugom urgentnog centra najbolje sa prosječnom ocjenom 3,7, a zatim slijedi stomatološka klinika sa prosječnom ocjenom 3,6. Kada je riječ o poštovanju prava pacijenata, 73 odsto ispitanika smatra da se redovno krše, a njih 67 odsto nije znalo kome i na koji način da se obrati u samoj ustanovi, misleći na zaštitnika prava pacijenata, dok je samo povjerenje u zaštitnike na vrlo niskom stepenu, od svega 19 odsto koji vjeruju da zaštitnik postupa neselektivno i u cilju zaštite prava pacijenata", piše u izvještaju.
Kako navode, prema podacima dobijenim od strane ispitanika, njih 93 odsto je više od dva puta imalo potrebu za pregledom u Kliničkom centru Crne Gore, dok je najveći broj, njih 76 odsto, imalo potrebu za pulmološkim uslugama, što se može objasniti uticajem postkovida, zatim slijede kardiološke usluge kod 61 procenata, a na trećem mjestu je Dječija klinika sa 52 odsto.
"Kada je riječ o broju korisnika koji su se iz nekog razloga odlučili da u privatnim zdravstvenim ustanovama potraže pomoć, on je vrlo visok, 81 odsto ali je riječ o manje zahtjevnim uslugama, s obzirom da su se svi ispitanici izjasnili da samo u privatnim ustanovama koriste one jeftinije usluge. Najčešći razlog odlaska u privatne zdravstvene ustanove je brzina dobijanja usluge, u 79 odsto slučajeva, dok stepen povjerenja u privatne zdravstvene ustanove, tj. u stručni kadar, u odnosnu na Klinički centar iznosi 71 procenata", predočeno je u istraživanju.
Ne postoje podaci o komisijama za infekcije
Radonjić ističe da kvalitetna zdravstvena zaštita podrazumijeva organizaciju zdravstvenih resursa na najdjelotvorniji način, kako bi se zadovoljile potrebe korisnika zdravstvenih usluga za prevenciju i liječenje, pružanje zdravstvenih usluga na bezbjedan način, bez nepotrebnih gubitaka i na visokom nivou.
"Po informacijama iz Ministarstva zdravlja, u svim zdravstvenim ustanovama imenovane su komisije za kvalitet i komisije za hospitalne infekcije, koje rade na poboljšanju kvaliteta i sprečavanju hospitalnih infekcija i neželjenih događaja, ali CBF nije uspio doći do strukture tih komisija, dok je, na osnovu Zakona o zaštiti prava pacijenata, Ministarstvo zdravlja imenovalo i zaštitnike prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama i provjerom na sajtovima tih ustanova zaključili smo da je vrlo lako doći do njega", kazao je Radonjić.
Komentari