Kako je istakao Gargović, najznačajnije promjene se odnose na vozila, tu su definisana pravila za starost i tehničke karakteristike.
“Što se tiče starosti po kategorijama za motore je 15 godina, mala vozila 12, za autobuse i kamione 18, a za priključna vozila 20 godina. Što se tiče tehničkih karakteristika definisali smo dužinu, širinu, zapreminu, snagu, broj sjedništa autobusa… Sve to je nešto što je definisano i evropskom direktivom koja propisuje ovu oblast, što je bila i jedna od naših obaveza da bi vozačke bile priznate u EU. Očekujemo u kratkom periodu da će to biti ostvareno”, navodi Gargović.
Kako dodaje, auto-škole su većinom, što se tiče vozila A i B kategorije, imale ispunjene ove uslove, prema nekim analizama starost vozila je bila oko 10 godina, tako da veliki broj ispunjava ovo pravilo. Nešto drugačije je sa takozvanim težim kategorijama, autobusi i kamioni, i tu će ovaj pravilnik podići nivo obuke na znatno veći nivo.
Nikolić ističe da je za škole bio sporan način na koji je pravilnik koncipiran i da su imali dosta primjedbi, prije svega na kriterijum starosti vozila.
“Bilo je važnije da se insistira na opremi vozila, jer se obuka može obavljati i na golfu 6, kao i na golfu 7, a tu starost može biti eliminatorna. U odnosu na EU, tamo je situacija bolja i škole se nadmeću koja će imati novije vozilo. Mi to finansijski ne možemo da ispratimo. U tom smislu nijesmo dobili odgovor, već smo naše primjedbe vidjelu u formi tog pravilnika. Komunikacija sa Ministarstvom je posljednjih godina bila loša, i uglavnom nijesu bili raspoloženi za naše predloge, to je nešto bolje u posljednjih 4 do 5 mjeseci. Sporna je finansijska situacija i očekivali smo da nam Ministarstvo omogići minimalne cijene iz kojih bi mogli da nabavimo nova vozila, ovako to je iz kredita i pozajmica”, naglašava Nikolić.
Napominje da testovi nijesu izmijenjeni već 30 godina i predlagali su to više puta, ali su u Ministarstvu uvijek govorili da nema sredstava za izradu novih testova. Tražili su da se makar promijeni šablon, ali ni to nije urađeno.
“Neke škole već su istakle da nijesu zadovoljne, jer su uzeti kriterijumi EU, ali i neki strožiji, nego što je u EU. Gabariti vozila u nekim zemljama su i manji nego kod nas, ne možemo obuku obavljati na vozilima sa dvoje vrata, a toga ima u zemljama EU, zbog toga je nezadovoljstvo”, napominje Nikolić.
Promijenjen je i način polaganja i to, kako kaže Nikolić, preko noći.
“Dobili smo odredbu da se sa 10 minuta ispit pomjeri na 25 minuta za B kategoriju, za C kategoriju sa 20 na 40. To nijesmo bili obaviješteni i sada taj dio ne primjenjuju sve komisije jednako. Neki rade po starom, a neki po novom. Nadamo se da će se to uskladiti. Drugi problem je što imamo duže ispitno vrijeme, a isto bodovanje, to znači da broj negativnih poena ostaje isti 9, a ponekada se tokom te duže vožnje desi neka greška koja nije eliminatorna, ali se notira i u krajnjem zbiru kandidat pada. Zato smo tražili da se broj poena poveća na 14”, kaže Nikolić.
Gargović ističe da imaju uglavnom usklađene stavove i da nema previše neslaganja sa auto-školama. Pravilnik još nije stupio na snagu, već samo jedna njegova odredba.
“Pokušavamo da uskladimo da komisije rade jedinstveno, ali tu je puno komisija, puno članova, pa ide malo teže. Što se tiče testova, proces promjene je počeo. Testovi su prevedeni na engleski i albanski, trenutno radimo na dizajnu i nove očekujemo do kraja godine”, kazao je Gargović, napominjući da nijesu mijenjani od 2013. godine.
Izvor: RTCG
Komentari