Poslanica Demokratskog fronta (DF) Simonida Kordić kazala je da je bez podataka iz popisa praktično nemoguće procijeniti trenutno stanje u državi.
"Bez podataka iz popisa je praktično nemoguće procijeniti trenutno stanje u državi, dati trenutni presjek i ekonomskog stanja, socijalni potreba, kulturoloških potreba i svih onih aspekata života društva kojim se država inače bavi", kazala je Kordić.
Poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović kazao je da očekuje da će se tim zakonom obezbijediti da se svaki građanin izjasni onako kako on osjeća bez bilo kakvih pritisaka.
"Nipošto se ne smije dozvoliti da taj popis pretvara u neka nova prebrojavanja u neku netrpeljivost, u nešto što će stvarati podjele u Crnoj Gori kojih imamo na pretek svih ovih godina", kazao je Martinović.
Opoziciji je zakon sporan zato što ne sadrži tačan termin organizovanja popisa, kao i zato što je, kakao ocjenjuju, u suprotsnosti sa Zakonom o strancima i registrom prebivališta.
Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović Stanković kazala je da je SDP ranije govorio da su oni za donošenje ovakvog zakona jer je to ustavna obaveza, ali nikako za donošenje zakona koji će ostaviti prostor za brojne zloupotrebe.
"Postoji jasna namjera parlamentarne većine, da se radi na urušavanju Crne Gore i njenog ustavnog poretka, po direktivi zvanične politike Beograd", kazala je Vuksanović Stanković.
U Demokratskoj partiji socijalista smatraju da je za dio poslanika popis isključivo politički alat za uništavanje građanske Crne Gore kojim, kako u autorskom tekstu navodi poslanik Jevto Eraković, žele da pokažu kako je "srpski nacionalni korpus većina u našoj državi i da je to uvod u izmjenu Ustava".
Predlog Zakona o popisu glasovima parlamentarne većine ranije je dobio zeleno svijetlo na Zakonodavnom i Odboru za ekonomiju.
Komentari