Oboljeli od dijabetesa ne mogu do insulinske pumpe i potrošnog materijala: Zastoj u isporuci, pacijente niko nije obavijestio

Oboljeli od dijabetesa ne mogu do insulinske pumpe i potrošnog materijala: Zastoj u isporuci, pacijente niko nije obavijestio

Korisnici insulinske pumpe u Crnoj Gori, njih 76, prije par dana su se bez ikakvog zvaničnog obavještenja, suočili sa problemom – ne mogu da koriste insulinske pumpe jer nema isporuke potrošnog materijala. Kako saznaje CdM, potrošnog materijala za insulinske pumpe ima. Međutim, kako su CdM-u kazali iz Fonda za zdravstveno osiguranje, do zastoja u realizaciji isporuke došlo je zbog promjene isporučioca ovog pomagala u Crnoj Gori. Tako su osobe oboljele od dijabetesa, ionako narušenog zdravlja, suočene sa apsurdnom situacijom da zbog jednog potpisa nijesu u mogućnosti da dobiju potrošni materijal za svoj “džepni pankreas”, a novi korisnici ni pumpu.

Fond neodgovoran, bez osjećaja i empatije za oboljele

Osobe oboljele od dijabetesa, i odrasli i djeca, imaju pravo da na svaka tri mjeseca dobiju potrošni materijal za insulinsku pumpu koji sadrži tri pakovanja setova u vidu katetara, rezervoara, baterije…

Nakon što su na konzilijumu ljekara dobili odobrenje za potrošni materijal, neprijatno su se iznenadili kada ga nijesu mogli podići.

“Korisnici insulinske pumpe su se prije par dana, bez ikakvog zvaničnog obavještenja, suočili sa problemom prestanka dobijanja potrošnog materijala od Fonda za zdravstvo na koji imamo pravo na svaka tri mjeseca. Samim tim da nam niko nije dao alternativu, niti zvanično obavještenje, našli smo se u strahu šta dalje. Osobama sa dijabetesom je neophodan potrošni materijal, a Fond je ovim pokazao neodgovornost, bez osjećaja i empatije za oboljele”, kazala je za CdM Danijela Žugić, korisnica insulinske pumpe.

Situacija jeste krajnje neozbiljna – da se zbog jednog potpisa dovodi u pitanje nečije zdravlje.

Ugovor sljedeće nedjelje

Naime, da problem postoji Fond je priznao tek nakon upita CdM-a.

“Obavještavamo osiguranike – korisnike insulinske pumpe da je došlo do malog zastoja u realizaciji isporuke potrošnog materijala za pumpu, zbog promjene isporučioca ovog pomagala u Crnoj Gori. Fond nije imao uticaja na novonastalu situaciju, ali je bilo potrebno da se ispoštuje formalno-pravna procedura da se zaključi ugovor sa novim isporučiocem. Očekujemo da tokom sljedeće nedjelje ovaj ugovor bude potpisan, kada će ponovo početi kontinuirana isporuka potrošnog materijala za insulinske pumpe, kao i samih pumpi budućim korisnicima ovog pomagala”, kazali su CdM iz Fonda.

Dosadašnji zastupnik potrošnog materijala bila je firma Glosarij, a u narednom periodu to bi trebalo da bude kompanija Urion.

Kako saznaje CdM, da će firma Urion biti zastupnik korisnici insulinske pumpe su znali još početkom novembra. Dakle, više od mjesec pravna procedura nije završena.

Refundiraće sredstva

Pojedini korisnici su se snašli, pa će potrošni materijal posuditi od drugih, dok se ova zamrzlama ne riješi. Oni koji to nijesu uspjeli, biće prinuđeni da iz svog džepa daju i preko 200 eura za potrošni materijal.

“Ukoliko su osiguranici ličnim sredstvima kupili potreban potrošni materijal u periodu od 1. decembra, mogu se obratiti filijali Fonda za refundaciju sredstava. Fond će nastojati da u što kraćem roku refundira novčana sredstva prema priloženim računima”, kazali su za CdM iz Fonda.

Šta je insulinska pumpa

Insulinska pumpa je najmoderniji način na koji osobe sa dijabetesom tip 1 mogu da primaju insulin, kao i da specifičnim doziranjem insulina mnogo bolje imitiraju prirodno funkcionisanje pankreasa.

Sama pumpa nije ništa drugo do mali kompjuterski uređaj koji, na osnovu prethodno zadate komande, ubrizgava određene količine insulina više puta tokom dana, i to u tačno određeno vrijeme.

Količina insulina koju ova pumpica ubrizgava obično se razlikuje od doze do doze, odnosno od toga u koje doba dana se konkretna doza prima.

Insulinske pumpe, osim malog kompjutera, u sebi imaju i posebne bočice (ketridže) sa insulinom, koje ova pumpica, na osnovu ranije zadatog režima, preko malog katetera i iglice postavljene pod kožu samostalno ubrizgavaju.

Insulinska pumpa ubrizgava insulin kontinuirano tokom 24 časa ispod kože, i održava glikemiju između obroka i tokom noći.

Doze insulina su podijeljene u bazalne, bolusne – za pokrivanje ugljenih hidrata kod obroka i dodatne ili korekcione doze.

U vrijeme obroka koristi se, dakle, dugme na insulinskoj pumpi za ubrizgavanje dodatne doze insulina koja se naziva bolus. Bolus se koristi za pokrivanje ugljenih hidrata pri svakom obroku ili užini. Ako pojedete više nego što ste isplanirali, moguće je isprogramirati veći bolus insulina da to pokrije.

Bolus se takođe ubrizgava prilikom hiperglikemije. Ukoliko ste u hiperglikemiji prije obroka, uzima se korekciona doza bolusa kako bi se glikemija vratila u normalu.

Svake godine između 30 i 40 osoba mlađih od 20 godina razboli se od dijabetesa u Crnoj Gori. Kod starijih od 15 godina bilježi se obolijevanje od dijabetesa tipa 1, tipa 2 i gestacijskog dijabetesa.  Djeca (strost do 14 godina) skoro isključivo obolijevaju od dijabetesa tipa 1. Godišnje između 20 i 30 djece ispolji dijabetes tipa 1.

Izvor: CdM

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.