Organizacija nacionalnih i NATO vježbi je obaveza koju Crna Gora ima prema Alijansi na godišnjem nivou, kao domaćin dijela aktivnosti iz domena kolektivne obuke sa saveznicima.
Problem je u tome što, za sada, Crna Gora nema poligon na kome bi se izvele vježbe. Uprkos jasnoj potrebi za poligonom, koja bi u narednom periodu mogla biti izraženija zbog povećanog broja vojnika koji učestvuju u misijama, za sada nema najava da bi to pitanje moglo biti riješeno.
Premijer u tehičkom mandatu Dritan Abazović rekao je nedavno da ne smatra da je Sinjavina najbolje mjesto za poligon, ali nije ponudio novo rješenje na kojem bi se vojska pripremala za misije. Pripremu snaga za odvraćanje i odbranu Alijanse na istočnim granicama nije moguće realizovati na poligonima u kasarnama, pa je na teritoriji Crne Gore neophodno imati adekvatan prostor na kojem je moguće kreirati scenario i uslove približne borbenim, realizovati taktička uvježbavanja jedinica i bojeva artiljerijska gađanja, kao i gađanja na većim daljinama naoružanjem koje je instalirano na lakooklopnim patrolnim vozilima JLTV „oškoš“.
U Vladinom dokumentu o hitnoj potrebi izbora vojno – strelišnog poligona, navedeno je da će tokom 2023. godine biti održane dvije vježbe u Crnoj Gori.
“Izdvajaju se dvije vježbe koje se tokom 2023. godine moraju izvesti na teritoriji Crne Gore. One su važne zbog njihovog značaja za sistem kolektivne odbrane Alijanse, ali i sa aspekta broja država koje će na njima uzeti učešće”, piše u Vladinoj informaciji.
Prva vježba je ,,Zajednički izazov 23“ („Common Challenge 23“), na kojoj će pored pripadnika Vojske Crne Gore učestvovati preko stotinu pripadnika oružanih snaga partnerskih zemalja.
“Svrha vježbe je obuka komandi i jedinica za efikasno izvršenje operacija u planinskom ambijentu, u zimskim uslovima. Pored multinacionalnog karaktera koji ova vježba ima, njenom realizacijom bi se zaokružila dugogodišnja bilateralna saradnja sa Republikom Austrijom u oblasti planinskog ratovanja zimi i ljeti, kao i osposobljavanja pojedinaca i timova Vojske Crne Gore za traganje i spašavanje”, navodi se u Vladinom dokumentu.
Druga vježba je „Immediate Response 23“, koja se izvodi kao dio NATO vježbe „Defender Europe 2023“, a čiji je cilj uvježbavanje snaga za odbranu članica NATO-a i na njoj učestvuju pripadnici oružanih snaga zemalja članica Američko–jadranske povelje (A-5 Inicijative).
“Tokom ove vježbe izvršiće se i ocjenjivanje sposobnosti i borbene spremnosti jedne čete Vojske Crne Gore, koja je deklarisana za učešće u NATO snagama spremnosti za odvraćanje i odbranu od 2024. godine, na koji način će se ispuniti jedan od najvažnijih ciljeva spremnosti crnogorskih snaga za odvraćanje i odbranu Alijanse”, pojašnjeno je u dokumentu.
Jedino Sinjavina zadovoljava standarde
Prema NATO standardima za obuku vojnika i održavanje vježbi, poligon mora da bude širine od šest do 10 km i dubine 17-25 km, kako bi se realizovala bojeva gađanja artiljerijskim oruđima., da bude dominantno manevarsko zemljište koje omogućava kretanje terenskih i borbenih vozila i realizaciju taktičkih vježbi sa bojevim gađanjima pješadijskim naoružanjem, minobacačima i artiljerijskim oruđima, da u okolini nema stalno naseljenih mjesta, da prostor nije ispresijecan šumama i većim vodenim tokovima, da ima pristupni put ili posjeduje uslove za njegovu gradnju. U Crnoj Gori jedino Sinjavina zadovoljava pomenute kriterijume.
Izvor: Pobjeda
Komentari