Dragićević: Evropska unija je spremna da primi Crnu Goru, ali mi moramo biti spremni da uđemo u EU
Aleksandar Dragićević, Foto: RTCG

"Hapšenje Čađenovića prirodni tok tranzicije"

Dragićević: Evropska unija je spremna da primi Crnu Goru, ali mi moramo biti spremni da uđemo u EU

Blokada Ustavnog suda za Evropsku uniju je nedopustiva i to pokazuje da naše političke elite nijesu spremne da uvedu Crnu Goru u EU, kazao je građanski aktivista Aleksandar Dragićević. Istakao je da se nada da će danas poslanici povući Zakon o predsjedniku, izglasati najmanje jednog sudiju i da dogovoriti vanredne izbore. Očekuje da će prevladati zdrav razum i da ćemo u ljeto ući sa novom i stabilnom vlašću.

Evropska unija je spremna da primi Crnu Goru, ali Crna Gora mora biti spremna da uđe u EU, kaže Dragićević u emisiji “Dobro jutro Crna Goro”. 

“Evropska unija od nas očekuje da se izborimo sa kriminalnom i korupcijom. Ukoliko budemo to radili ući ćemo u EU, ukoliko nastavimo sa blokadom institucija nećemo. Situacija sa Ustavnim sudom za RU je nedopustiva. To pokazuje da naše političke elite nijesu spremne da uvedu Crnu Goru u EU. Vrata su otvorena, hoćemo li mi proči kroz ta vrata, evo vidjećemo”, kazao je on.  

 Trenutnu političku situaciju Dragićević opisuje kao potpunu dezintegraciju institucija, političkog sistema i neodgovorni odnos prema građanima.

“Vidjeli smo da se politička elita dogovara dan pred izglasavanje umjesto da od petka ne izlaze iz Skupštine dok ne nađu dogovor”, kazao je on.

Dragićević smatra da je politička elita uspjela da svaku temu predstavi kao partijsku i tu imamo sudar partijskih interesa. Naglašava da su rješenja vrlo prosta i da ih znamo mjesecima.

“Ako imamo minimum načina za saradnju između poslanika, a vidimo da 81 ne može da se dogovori čak ni oko prostih stvari koje vode u deblokadu, čemu da se nadamo”, kazao je on.

Ističe da imamo jasan izlaz iz krize.

“Evo danas taj izlaz iz krize može da bude povlačenje Zakona, izbor najmanje jednog sudije Ustavnog suda i odlazak na izbore. Zašto to političke elite ne žele, to je za dublju analizu”, kazao je on.

On navodi da je Crna Gora konstantno pod tenzijom.

On smatra i da je vrlo neodgovorno to što Građanski pokret URA danas treba da odluči kako će glasati.

“Ja se nadam da će vođeni interesom građana poslanici prelomiti i naći taj minimum. Taj minimum je ponavljam, da se ne glasa za Zakon za koji je Venecijanska komisija kazala da ga ne treba usvojiti”, kazao je on.

On kaže da je jasno zašto se izbjegavaju vanredni parlamentarni izbori.

“Nekima se ne ide jer ne mogu biti dio vlasti, drugima jer nemaju cenzus, imamo u ovom trenutku SNP koji nema cenzus u Glavnim gradu, a ima više ministara u Vladi. Vidimo da se nikom ne ide na izbore osim Evropi sad koji je vanparlamentarna partija”, kazao je on.

Istakao je da se nada da će prevladati zdrav razum da u narednih četiri,pet mjeseci imamo parlamentarne izbore i da ćemo u sljedeće ljeto ući, sa odgovorom i nekom novom vlašću.

Dragićević kaže da sa Ustavnim sudom ne bismo imali ni problem oko formiranja vlasti u Glavnom gradu.

“Sljedeća vlast koja dođe imaće brojne probleme da rješava. Ne radi se o tome da neko neće da preda vlast, nego se radi o funkcionisanju institucija. Ako danas dođe do izbora makar jednog sudije imaćemo funkcionalan Glavni grad”, rekao je on.

Komentarišući hapšenje specijalnog tužioca Saše Čađenovića kaže da je to prirodan tok tranzicije. Ističe da sada imamo institucionalnu snagu kroz glavnog specijalnog tužioca.

“Ono što mi se ne sviđa što političke elite jedni pišu da je došla ruka pravde a drugi da su u pitanju politička hapšenja i zbunjuju građane”, kazao je on.

Smatra da ćemo za veting sistem morati da čekamo tri, četiri godine i čišćenje institucija.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.