MMF traži izbjegavanje dalje potrošnje i zaduživanja

MMF traži izbjegavanje dalje potrošnje i zaduživanja

Obuzdavanje fiskalnog deficita je od najveće važnosti u narednim godinama, a u cilju očuvanja održivosti javnih finansija biće potrebno da se izbjegava dalja potrošnja ili smanjenje poreza za koje nema izvora finansiranja, saopšteno je iz Međunarodnog monetranog fonda (MMF), nakon posjete predstavnika te međunarodne finansijske instritucije Crnoj Gori.

“Finansiranje velikog fiskalnog deficita povrh rastućih otplata duga tokom narednih godina pokazaće se izazovnim, naročito u okruženju visokih kamatnih stopa. Država sebi ne može da priušti da se zadužuje i ne može da se zadužujete po kamamtnim stopama koje rastu. Povjerioci će prestati da vam daju kredite i da nećete imati više novca”, kazao je šef Misije MMF-a za Crnu Goru Srikant Seshadri na konferenciji za novinare povodom završetka posjete Misije MMF-a Crnoj Gori

U MMF-u savjetuju da treba odmah razmotriti kredibilno fiskalno prilagođavanje, poklanjajući pažnju kako mjerama vezanim za rashode tako i mjerama vezanim za prihode, ciljajući da primarni bilans bude najmanje nula do 2025. godine i primarni suficit najmanje jedan procenat do 2026. godine.U MMF smatraju da će možda biti potrebno da se ubrza potrebni tempo fiskalnog prilagođavanja u zavisnosti od preovladavajućih globalnih finansijskih uslova. -Ovakvo prilagođavanje će doprinijeti smanjenju javnog duga i rizika finansiranja u narednim godinama, naročito uoči amortizacije euroobveznica u 2025. godini. U cilju očuvanja održivosti javnih finansija biće potrebno da se izbjegava dalja potrošnja ili smanjenje poreza za koje nema izvora finansiranja – kazali su iz MMF-a.

Iz MMF-a upozoravaju da snažan rast prihoda ove godine maskira fiskalne slabosti koje se nalaze u pozadini. -Prihodi od PDV-a ove godine oslanjaju se na snažan rast potrošnje koji prelazi 20 procenata na godišnjem nivou u prvoj polovini ove godine (podstaknut dijelom privremenim rezidentima iz Rusije i Ukrajine) i na visoku inflaciju.

“Učinak PDV-a više je nego kompenzovao pad poreza na dohodak fizičkih lica i ostalih doprinosa na rad koji je povezan sa poreskim reformama i reformama zarada usvojenim u budžetu za 2022. godinu. Naročito, zdravstveni sektor se bori sa dospjelim zaostalim obavezama. Mi trenutno prognoziramo da će fiskalni deficit u 2022. godini biti tri-četiri procenta BDP-a, koji će zavisiti od neizvjesnosti u pogledu izvršenja kapitalnog budžeta”, saopšteno je iz MMF-a.

“U CBCG smatraju da je Crnoj Gori potreban aranažman sa MMF-om. -Ja želim da kažem da je stav CBCG da je Crnoj Gori zaista neophodna program MMF-a u uslovima kad imate kreiranu rashodnu stranu koja ima nedovoljne prihode po tom osnovu i uslovima kada se krećete prema mnogo mnogo višim kamatnim stopama i poteškićama u samom zaduživanju”, kazao je guverner CBCG Radoje Žugić.

Seshadri je naveo da su u MMF-a spremni da pričaju sa nadležnim državnim organima Crne Gore u vezi potencijalnog aranžamana sa MMF-om. – Ali imrerativno je da ne možete stalno da povećavate zaduživanje kako bi finansirali tekuću potrošnju, dok kamatne stope budu na ovom nivou i time uslovljavaju da vaš dug ide uzlazom putanjom. Alio ne bi bilo primjereno da kažem šta bi bilo smanjeno. Ono što bi definitivno jasno da pojedni kočnice moraju dase ubace kad je u potanju stopa kojom povećavate potrošnju – kazao je Seshadri odgovarjući na pitanje da li bi u sluačaju aranžmana sa MMF-om ta finansijska institucija tražila smanjeje plata i penzija.

“Navedeno je da je nezavisnost Centralne banke ključna za kredibilitet i stabilnost finansijskog sistema. -Postojeća procedura izbora guvernera od strane Skupštine, nakon predloga koji treba da dostavi predsjednik Crne Gore, je u skladu sa međunarodnom najboljom praksom”, poručeno je iz MMF-a. S.P.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.