Keri je rekao je da se veoma interesuje za rudnik, prvi koji je dobio zeleno svijetlo u Velikoj Britaniji u poslednjih 30 godina i da će javno govoriti protiv početka njegovog rada ako kriterijumi za otvaranje ne budu strogi.
"Potreban mi je bolji uvid u to kakve sve posljedice mogu biti po životnu sredinu. Ugalj nije baš pravac kojim svijet treba da ide“, rekao je Keri.
Metalurški ili koksni ugalj u Vudhausu, u blizini Vajthejvena u englekoj pokrajini Kambriji, proizvodiće koks za upotrebu u proizvodnji čelika kada počne da radi. Vlada Britanije je najavila da će biti u skladu sa ciljem Velike Britanije o neto nultim emisijama gasova staklene bašte do 2050. godine, dijelom zato što je planirano da se zatvori do kraja 2049. i zato što će emisije koje rudnik i njegov ugalj proizvode biti manje od alternativa kao što je uvoz uglja.
Međutim, analiza je pokazala da će najmanje 83 odsto od 2,8 miliona tona uglja koji bi rudnik proizvodio godišnje biti izvezeno, jer ga neće koristiti najmanje dva vodeća britanska proizvođača čelika.
Keri je jasno stavio do znanja da je nastavak i širenje upotrebe uglja ozbiljan problem za klimu, protiv kojeg SAD zauzimaju snažan stav na međunarodnom planu.
"Mi u SAD- u zatvaramo elektrane na ugalj. Odugovlačenje prestanka sagorijevanja fosilnih goriva je problem“, tvrdi Keri.
Dodao je da će se izjasniti protiv otvaranja rudnika ako američka analiza otkrije probleme sa tvrdnjama vlade da je rudnik potreban i da će ugalj biti sa nižim sadržajem ugljenika od alternative za proizvodnju čelika.
Keri naglašava da se moraju preduzeti mjere za prikupljanje i skladištenje emisija proizvedenih iz rudnika i iz uglja kada se sagore.
Upitan da li Velika Britanija šalje pogrešne signale, nakon je što na samitu UN- a o klimatskim promjenama COP27 svijet jednoglasno iskazao namjeru o smanjenju emisija, Keri je rekao da će poslati jasnu i nedvosmislenu poruku Londonu kad stignu analize o uticaju rudnika na životnu sredinu.
On je primijetio da su mnoge zemlje u razvoju izrazile zabrinutost zbog ponašanja razvijenih ekonomija, uprkos njihovim obećanjima na COP- u.
"Već smo se suočili sa takvim izazovom. Neke bogate države su opet kopale fisilna goriva i “upumpavale” novac u prljave projekte, pod izgovorom krize energije zbog rata u Ukrajini. To je sada postalo pitanje međunarodnog kredibiliteta", smatra Keri.
Eksperti za klimu i aktivisti iz cijelog svijeta rekli su da su britanski planovi da otvori novi rudnik "licemjerje“ vlade u propovijedanju klimatskih akcija dok ne ispunjavaju sopstvena obećanja.
Keri je bio u Londonu u petak uveče kako bi održao Fulbrajtovo predavanje na Kraljevskom koledžu u Londonu, u kojem je pozvao zemlje da krenu brže u smanjenju emisija, rekavši da je "razočaran" što nije postignut veći napredak po ovom pitanju na COP27.
Izvor: Beta
Komentari