“Ovom prilikom se zahvaljujemo svim međunardnom partnerima koji su kroz razmjenu informacija, obuke i saradnju pomogli u postizanju ovakvih rezutata, a u ovom konkretnom slučaju osobitu zahvalost iskazujemo češkoj policiji i ambasadi Češke u Crnoj Gori koji su brzo i efikasno djelovali”, poručuje policija.
Uprava policije podsjeća da je u posljednjih pola godine bilo deset lažnih dojava o bombama u školama i drugim institucijama.
“Ti slučajevi su u najvećem broju riješeni uz identifikovane počinioce ili forenzičke, odnosno operativne podatke preko kojih se može doći do izvršioca u narednom periodu. Sa zabrinutošću ukazujemo da se radi primarno o maloljetnim licima, a bilo je i slučajeva da su lica bila mlađa i od 14 godina”, navodi policija.
Napominju da su ovakve i slične aktivnosti, korištenje jednokratnih mailova, kao i nekih internet sajtova za anomizaciju i kamufliranje IP adresa sve prisutnije, posebno prilkom vršenja krivičnih djela iz oblasti kompjuterskog krminala, ali da se kroz međunarodnu saradnju i dostupne servise za pripadnike bezbjednosnih službi dolazi do konkretnih podataka preko kojih se identifikuju u cijelosti ili djelimično lica koja su izvršila krivična djela ili prekršaje.
“Ova problematika je još izraženija u zemljama iz regiona, ali i po posljednjim obavještenjima Europola i u zemljama Evropske unije”, navodi Uprava policije.
Uprava policije i ostali činioci bezbjednosnog sektora preduzimaju sve mjere i radnje u cilju identifikacije počioca krivičnih djela i prekršaja, kako u realnom prostoru tako i na Internetu.
Komentari