"Razlozi su brojni i primarno su vezani za decenijsko stvaranje neke vrste negativne pretpostavke, opstajanja političkog uticaja, nesmjenjivost vlasti na izborima i slično. Sistemskim Zakonom o lokalnoj samoupravi propisani su stroži uslovi za sticanje zvanja, odnosno vršenja funkcija na lokalnom nivou, nego što su Zakonom o državnim službenicima i namještenicima propisani uslovi na državnom nivou za vršenje funkcija starješine organa uprave, visoko rukovodnog kadra, ekspertsko-rukovodnog kadra, pa se ovim Predlogom sprovode neophodna usklađivanja", naglašeno je u tekstu predloženog zakona, u dijelu o razlozima za donošenje.
Ističu da se upravo promjenio kontekst u kome treba ubrzati reformske procese i ohrabriti depolitizaciju lokalne uprave.
Kako se napominje, da bi podstakli pojavu što većeg broja kandidata, te otvorili lokalnu upravu za ulazak novih kadrova, a samim tim i novih pogleda, znanja, ideja, treba olakšati kriterijume i time uspostaviti antidiskriminatorske principe.
"Tako postavljen sistem doprinijeće pojavi pluralizma mišljenja, većem broju ideja i inicijativa bez čega nema suštinskog napretka lokalne uprave ka svom cilju da postane servis građana. Društvena realnost traži sistem jednakih šansi, što do sada nije bio slučaj. Često nelogičnim povećavanjem uslova za dolaženje do pozicija starješine organa, visokog rukovodnog kadra, ekspertsko-rukovodnog kadra, svjesno ili nesvjesno stvarane su osnove za pojavu diskriminacije. Predloženi zakon u funkciji je ostvarenja ciljeva zbog kojih se predlaže liberalizacija kadrovske politike javnog sektora, ubrzanje reformskog procesa, depolitizacija, kadrovska konkurentnost i otvorenost lokalne uprave za kadrove van struktura sistema uprave", piše u predloženom zakonu.
Komentari