Ove godine vakcinisala su se djeca rođena 2021.
“Od 7.000 djece vakcinisano je oko 800. To je 11 odsto. Vrlo mali procenat koji je sličan podacima od prethodne godine”, rekao je Martinović.
Da bi se prevenirala moguća epidemija i stvorio kolektivni imunitet Martinović ističe da je potrebno da obuhvat vakcinacijom bude 95 odsto.
“Najbolji obuhvati se postiže BSG vakcinom jer se daje odmah prilikom otpuštanja iz porodilišta. Tu imamo obuhvat blizu 95 odsto. Bolji obuhvat vakcinacije MMR-om je prisutan u starijim generacijama, školskog uzrasta jer roditelji vakcinaciju odlažu dok dijete ne prohoda, ne progovori”, objasnio je Martinović.
Ističe da je u Crnoj Gori problem sa pravovremenošću vakcinacije.
“Kad krenu u školu su praktično vakcinisana. Ali čim odgađamo vakcinu izlažemo dijete riziku od zaražavanja, a najosjetljiviji uzrast za morbile je do pet godina. Tada se javljaju najveće komplikacije”, rekao je Martinović.
Objašnjava da svaka zarazna bolest ima neke svoje prirodne cikluse i javlja se u epidemijskom obliku u intervalima.
“Morbile karakteriše da se mogu javljati u intervalima od pet do šest godina. Zahvaljujući tome nakupi se određeni procenat osjetljive populacije pogodan da bi se epidemija razvila. Mi više uopšte ne sumnjamo da će epidemije biti, samo je pitanje vremena. Imamo između 25.000 i 30.000 nevakcinisane djece do 18 godina. Shvatate koliko bi to bilo opterećenje za sistem”.
Izvor: TV Vijesti
Komentari