Đenero: Koalicija predvođena Abazovićem sistemski razara institucije Crne Gore
Đenero

"Euroatlantski partneri moraju stabilizovati Crnu Goru"

Đenero: Koalicija predvođena Abazovićem sistemski razara institucije Crne Gore

Crna Gora se, od vodeće države u pristupnom procesu, što je bila do izbora u avugustu 2020. pretvorila u ozbiljnu kriznu tačku, a koalicija triju kolona, trenutno formalno predvođena Dritanom Abazovićem, sistemski razara institucije države, kazao je Politički analitičar iz Hrvatske Davor Đenero za Danas.

Situacija Crnoj Gori dovedena je do ivice apsurda, piše Danas. Tanja Fajon je, podsjeća se, tokom posjete Crnoj Gori u srijedu, zajedno sa Aleksandrom Šalenbergom, zaprijetila kako će EU u januaru ili u februaru vjerovatno dovesti u pitanje pristupne pregovore s Crnom Gorom za ulazak u EU ukoliko se do kraja januara ne završi postupak izbora sudija Ustavnog suda i ukoliko se ne poništi izmijenjeni Zakon o predsjedniku.  Upitan da prokomentariše ove prijetnje koje "više idu na ruku onima koji u Crnoj Gori rade u korist „srpskog sveta“ i čiji je cilj upravo da otrgnu Crnu Goru od EU puta?", Đenero ocjenjuje da je sjajno da je nova slovenska ministrica definisala Crnu Goru kao jedan od fokusa svoje misije na Balkanu, a očito je, kaže, da i ona osobni, i kabinet premijera Roberta Goloba, imaju daleko veće ambicije na Balkanu, nego što su ih imale prethodne slovenske administracije.

"Crna Gora se, od vodeće države u pristupnom procesu, što je bila do izbora u augustu 2020. pretvorila u ozbiljnu kriznu tačku, a koalicija triju kolona, trenutno formalno predvođena Dritanom Abazovićem, sistemski razara institucije države, kazao je Politički analitičar iz Hrvatske Davor Đenero za Danas.Derogiranjem ustavnih ovlasti Predsjednika Republike zakonom, dakle običnom parlamentarnom većinom, proveli su svojevrstan državni udar, a iskusni Milo Đukanović istjerao ih je na otvoreno, a sam se i dalje ponaša s puno skrupula prema Ustavu, pa je tako čak i promulgirao zakon, koji je nesumnjivo protuustavan i za kojeg je Venecijanska komisija jasno rekla da ga ne bi trebalo usvajati", kazao je Đenero za Danas.

Očito je, ocjenjuje on, da trenutna većina u crnogorskom parlamentu nije parlamentarna većina u pravom smislu riječi, jer nije sposobna donositi odluke koje bi stabilizovale sistem i smanjivale neizvjesnost.

"Ne postoji minimum konsenzusa koji bi omogućio popunjavanje Ustavnog suda, što državu gura u haos i neizvjesnost, a Fajon govori isto što i izaslanik State Departmenta Gabrihel Eskobar, kad upozorava da se nametnuti protivustavni Zakon o Predsjedniku Republike ne smije upotrijebiti da bi se zaobišla ustavna procedura za dodjelu mandata kandidatu za premijera.Institucije u Crnoj Gori se urušavaju, odnosno urušava ih koalicija triju kolona i akteri koji čine tu koaliciju mogli bi se suočiti s međunarodnom izolacijom", rekao je Đenero.

Zbog svog geopolitičkog položaja Crna Gora je silno važna, i zbog svoje pomorske fasade, ali i zbog infrastrukturne pozicije na jonskom pravcu, što bi, ističe on, trebala biti važna veza Bosne i Hercegovine na plinovod TAP, što je važno za izvlačenje ove države iz ruskih energetskih kliješta.

"Euroatlantski partneri moraju stabilizovati Crnu Goru, a Slovenija bi se u tom poslu mogla pokazati kao važan partner", kazao je Đenero za Danas.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.