Dodaje da se treba postaviti i pitanje zašto bi neka regionalna inicijativa konkurisala Berlinskom procesu koji je, kako kaže, znatno progresivniji.
“Ako bi uzeli ekonomske i sve druge analize od eventualnog učešća u Otvorenom Balkanu, onda bi vidjeli da je distribucija dobiti od pristupa jednoj takvoj inicijativi nešto što nije pozitivno za zemlje regije. Koliko znam postojala je analiza crnogorskog Ministarstva za evropske poslove koja nije favorizovala OB, ali nisam siguran da je premijer u tehničkom mandatu i tokom svog regularnog i tehničkog mandata pokazivao razumijevanje za to šta su crnogorski nacionalni interesi. To je jedno veliko pitanje - šta rukovodi njegovu unutrašnju i vanjsku politiku”, kazao je Turčalo.
Turčalo navodi da je od formiranja prve vlade nakon parlamentarnih izbora, kod Abazovića vidio, kako kaže, nedostatak principa u politici, nedostatak ideološkog i idejnog opredjeljenja u politici i “jednu veliku volju za moći”.
“I kada se sve to spoji, to apsolutno ne afirmiše politiku kao neku stvar javnosti. Ja politiku gledam kao javni posao, a ne kao djelovanje iza kulisa. U njegovom slučaju imamo jednu vrstu spoja. Često se pitam zašto neko smatra da je alternativa koalirati sa opcijama koje nisu otišle iz 1918. godine. Ako imate takve partnere, znate koliko njima treba razvojne putanje da bi došli u 2022. godinu, ja ne vidim tu mogućnost progresivnog djelovanja”, rekao je on.
Komentarišući politiku i političare na Balkanu, Turčalo kaže, da nam se politika vrlo često svodi na dvorske igre i nešto što se odigrava daleko od javnosti. Da bismo mogli ići naprijed, ističe on, potrebna su priznanja i objektivizacija onoga što se desilo u regiji devedesetih godina.
“Taj istorijski dio je povezan sa geopolitičkim. Ključni akter koji još nije priznao i objektivizovao istinu o svom učešću u ratovima 90ih jeste Srbija i ona je danas gledajući iz geopolitičke perspektive ključni faktor destabilizacije regije. To gledamo i iz bosanskohercegovačke, crnogorske i kosovske prizme, ali i prizme same Srbije koja nije načisto šta je njen današnji status, osim onoga što možemo nazvati troublemaker”, dodao je.
Ipak, smatra Turčalo, međunarodna zajednica spremna je da povlađuje Srbiji, što on vidi kao pogrešan pristup.
“Onog trenutka kada Srbija stvori neku vrstu tenzija ili prebaci lopticu u nečiji teren od susjednih zemalja, međunarodna zajednica je vrlo spremna popustiti Srbiji u tom trenutku, smatrajući da je najbolje povlađivati onome za koga smatra da može bit neki geopolitički stožer regije. To je pogrešno i gledajući politiku međunarodne zajednice i kakve reperkusije ima na regiju. Taj pritisak negativni koji Srbija stvara i uticaj ruske federacije koji metastazira preko Srbije, fragilne institucije u regiji čini još slabijim i prijeti u konačnici nekom vrstom urušavanja”, smatra Turčalo.
On još dodaje da poruke koje regija dobija od Srbije nisu pozitivne, a da se koncept koji propagiraju o “srpskom svetu” doživljava kao prijeteći. Takođe i da interakcija između država u regiji nije na dobrom nivou.
“Evropska unija ima već duži period problem sa regijom, on proizilazi iz činjenice da EU nije bila dugo vremena i još uvijek nije spremna da izgradi neku koherentnu strategiju prema regiji. Bavila se uglavnom samom sobom i unutrašnjim izazovima. Regija je previše dinamična da bi čekala to. Ono što se nama ovdje dešavalo i što se dešava jeste da građani doživljavaju da je ta EU perspektiva jako daleko i da se udaljava, a u nekom trenutku se bojim da će građani pristati na neke druge politike i alternative koje nisu ni dobre, ni prirodne”, rekao je Turčalo.
Izvor: TV E
Komentari