Kažu da čine sve što mogu da pritvorenicima poboljšaju uslove. S druge strane, Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, pritvorenici se najviše žale na uslove u kojima borave.
"Ujutru u šest sati imamo ustajanje imamo čišćenje, odnosno spremanje sobe, zatim doručak, imamo slobodne aktivnositi koje se odnose na boravka na otvorenom prostoru", pojašnjava pomoćnik direktora UIKS-a Nebojša Janković.
Ni na otvorenom, okruženi visokim zidovima pritvorenici, nijesu sami. A i vrijeme provedeno pod parčetom neba, kraće je nego što bi trebalo.
"Zato što je veći broj lica, zato što je potrebno izvršiti njihovo odvajanje, odnosno odvojiti njihove aktivnosti od drugih lica, od kojih im eventualno može biti ugrožena bezbjednost", kaže Janković.
Njihova jedina veza sa spoljnim svijetom su televizori i posjete advokata i članova porodice. Ipak to ne znači da se u UIKS-u nekada ne nađu i zabranjeni predmeti, poput mobilnih telefona, ali i opasnijih sredstava.
"Od opšteg pretresa do dana današnjeg mi smo oduzeli oko 90 mobilnih telefona. Takođe je oduzet i veći boj bodeža, određeni broj nedozvoljenih tableta…", ističe Janković.
S druge strane pritvorenici se najviše žale na materijalne uslove. I dok iz UIKS-a ističu da čine sve što mogu da ih unaprijede, trenutnim stanjem nijesu zadovoljni ni oni čiji je zadatak da štite ljudska prava.
"Zaštitnik je dao preporuke, nažalost nijesmo zadovoljni dinamikom ispunjavanja tih preporuka i obrazloženje koje smo dobili s druge strane su – nedovoljna sredstva. Podsjetiću da je i stav Evropskog suda za ljudska prava da nedostatak sredstava nije i ne može biti izvinjavajuća oklolnost za državu",navodi zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Mirjana Radović.
Pomoćnik direktora UIKS-a kaže kako rade sve što je moguće u postojećim uslovima.
" Cijenim da u većem dijelu zatvora imamo tako da kažem dobre uslove, a i kao što znate UIKS trenutno u istražnom zatvoru renovira prostoriju po prostoriju gdje su smještena lica", kazao je Janković.
No zdravlje je i ovdje, najvažnije.
"Jedan dio pritužbi se odnosi na nedostatak, odnosno neblagovrmenu zdravstvenu zaštitu. Drugim riječima nemaju pristup specijalističkim pregledima onako kako oni bi mislili da bi trebalo i nemaju pristup ljekaru psihijatru", upozorava zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Pomoćnik direktora UIKS-a kaže da kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti na sekundarnom ili tercijalnom nivou koja se pruža u Kliničkom centur ili u nekoj drugoj zdravstvenoj ustanovi u tim slučajevima nije sve do UIKS-a.
"Nije UIKS odgovoran ako se neka operacija ili neki pregled u KCCG otkaže", zaključio je Janković.
RTCG
Komentari