Ministarstvo saobraćaja pozvalo je u petak građane da smanje putovanja i okupljanje, posebno ako su stariji, trudnice, djeca i oni koji su već od nečega bolesni.
Gradjani su pozvani da u javnom prevozu koriste maske i da obrate posebnu pažnju na svoje zdravlje i ličnu higijenu, rekao je potpredsjednik Sju Čenguang novinarima.
Sju je rekao da vlasti očekuju više od dvije milijarde putovanja tokom jednonedeljnog praznika koji je u tradicionalnom kineskom kalendaru najvažniji za posjete porodici i prijateljima. Očekivani broj putovanja je skoro duplo veći od prošlogodišnjeg i 70 odsto nego u isto vrijeme 2019., prije pandemije, rekao je Sju.
Želja za porodičnim posjetama i turizmom "nagomilala se u poslednje tri godine pandemije i ne može se odjednom zadovoljiti", rekao je Sju.
"Podstičemo ljude da putovanja planiraju na osnovu situacije u kojoj se nalaze i oni i njihovirodjaci", rekao je on.
Kina je u decembru iznenada prekinula strogi režim zatvaranja, karantina i masovnog testiranja usled sve veće zabrinutosti zbog ekonomskih posledica i masovnih javnih protesta.
Kina je najavila da u nedelju ukida obavezan karantin za ljude koji dolaze iz inostranstva.
Izgleda da se sada epidemija najbrže proširila u gusto naseljenim gradovima, stavljajući pritisak na zdravstveni sistem. Vlasti su zabrinute zbog mogućeg širenja zaraze na manje gradove i sela koja nemaju zdravstvena sredstva kao što su delljenja za intenzivnu njegu.
U svijetu sve veći broj država zahtijeva testove na viruse za putnike iz Kine, smatrajući da su potrebni jer kineska vlada ne dijeli dovoljno informacija o epidemiji, posebno o potencijalnoj pojavi novih varijanti virusa.
Evropska unija je u srijedu "snažno ohrabrila" svoje članice da nametnu testiranje putnika iz Kine na kovid-19, a Svjetska zdravstvena organizacija izrazila zabrinutost zbog nedostatka podataka iz Kine, dok SAD zahtijevaju negativan rezultat testa za putnike iz Kine.
Kina je kritikovala te zahtjeve i upozorila da bi mogla da uvede protivmjere tim zemljama. Kineski zvaničnici su rekli da je situacija pod kontrolom i odbacuju kritike.
Kina se takođe postepeno otvara za posjete stranih zvaničnika: ove nedelje je ugostila filipinskog predsjednika Ferdinanda Markosa mlađeg, a državni sekretar SAD, Entoni Blinken, bi trebalo da doputuje u svoju prvu posjetu Pekingu odkad je na toj funkciji, ovog mjeseca ili sledećeg, da bi se sastao s novim ministrom spoljnih poslova Kine, Ćinom Gangom, bivšim kineskim ambasadorom u Vašingtonu.
Beta
Komentari