"Formirana je multisektorska radna grupa još prošle godine. Riječ je o širokoj grupi koja intenzivno radi. Pored ministra zdravlja tu je i ministar prosvjete, UNICEF-a, SZO, pedijatri...", kazala je Ćorić.
Tvrdi da je zdravstveni sistem je spreman u slučaju pojave morbila.
"Razmatra se da se nevakcinisanoj djeci ograniči boravak u kolektivnim smještajima. Mi smo više puta apelovali na roditelje da dozvole vakcinaciju djece. Strepimo od novog talasa kovida i strepimo da će zdravstveni sistem biti pod velikim pritiskom", kazala je Ćorić.
Ona je ponovila da su bolnički kapacieti spremni.
"Nadam se da će roditelji shvatiti značaj vakcine i da ćemo doprijeti do svijesti roditenja, te da će krenuti ta masovna vakcinacija", kazala je Ćorić i dodala da je na roditeljima velika odgovornost.
"Žao mi je što danas, u 21. vijeku govorimo o rutinskoj imunizaciji koja je spasila milione života širom svijeta", kazala je Ćorić.
Kako kaže, država je o imunizaciji trebala da razmišlja mnogo ranije.
Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, roditelji ili staratelji koji odbijaju da vakcinišu djecu mogu biti kažnjeni od 100 do dvije hiljade eura. Podaci pokazuju da je u posljednje tri godine, novčane kazne platilo oko 90 roditelja, a najviša je bila 800 eura.
"Mi bismo voljeli da ne moramo da razmišljamo o sankcijama", poručuje Ćorić i kaže da su se suočavali i da problemima kada i pedijatar kaže: "Ajde da sačekamo malo." To se dešava pod pritiskom roditelja naravno", kazala je Ćorić i poručila da ako "budemo sprovodili neke represivne mjere, sprovodićemo ih i prema zdravstvenim radnicima koji savjetuju roditelje da ne vakcinišu djecu".
Izvor: RTCG
Komentari