Podsjećamo, Abazović je nakon sastanka sa ministarkom vanjskih poslova Slovenije Tanjom Fajon kazao novinarima da nije čuo negativne vijesti u vezi sa prekidom pregovora sa Evropskom unijom (EU).
"Nijesam čuo da imamo negativnu situaciju u vezi sa stopiranjem evropskog puta",kazao je Abazović, uprkos činjenici da je Fajon istog dana istakla da postoji prijetnja da se zaustave pristupni pregovori ako se ne riješi kriza u Crnoj Gori.
Sagovornik CdM-a upozorava da su kontradiktornim potezima i nedosljednom politikom, vlasti uspjele poljuljati dobru volju, podršku i savjestan rad svih onih koji kontinuirano navijaju za uspjeh i evropski prosperitet Crne Gore.
"Međutim, glavno pitanje glasi zašto ova koalicija na vlasti uporno pokušava Crnu Goru približiti onima koji ciljano destabiliziraju regiju zapadnog Balkana u vrijeme Putinove avanture u Ukrajini?", istakao je Picula.
Na pitanje kakve posljedice bi nastale po Crnu Goru ukoliko bi bio stopiran pregovarački proces o pristapanju EU, Picula naglašava da se nada da Crna Gora neće doći ni blizu takve situacije, ali upozorava da bi posljedice bile višestruko teške.
"Suspenzija pregovora pogotovo bi dramatično uticala i na ekonomsku situaciju u zemlji. Treba samo podsjetiti na kontinuiranu ekonomsku i finansijsku podršku koju EU pruža Crnoj Gori", navodi on.
Podvlači da već neko vrijeme raste zabrinutost institucija EU zbog dugotrajne blokiranosti ključnih institucija političkog sistema kao posljedice duboke polarizacije na stranačkoj sceni i vidljivog odstupanja od politike koja je Crnu Goru pozicionirala kao predvodnika politike proširenja u regionu.
"Posebno nefunkcionalnost Ustavnog suda ugrožava pravni poredak i vladavinu prava. Izbor sudija Ustavnog suda neće biti moguć bez dogovora vlasti i opozicije", naveo je izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru.
Prema njegovim riječima, proces približavanja Evropskoj uniji istorijska je prilika za Crnu Goru, ali svi odgovorni moraju omogućiti deblokadu institucija ključnih za normalno funkcioniranje države.
"Demokratski dio međunarodne zajednice, odnosno zapadni partneri Podgorice u tome su jedinstveni. Ukoliko uskoro ne dođe do dogovora, sadašnje strukture crnogorske vlasti bit će odgovorne za iznevjereno povjerenje, prije svega, velike većine svojih građana, a onda i vanjskih saveznika", zaključio je Picula.
Izvor: CDM
Komentari