Rajnke je, u autorskom članku, navela da je ovih dana u širokom fokusu javnosti proces rekonstituisanja trenutno nefunkcionalnog Ustavnog suda Crne Gore, i to s pravom.
„Međutim, sigurna sam da ima ljudi van političkih krugova u Podgorici koji se mogu zapitati - zbog čega tolika galama“, kazala je Rajnke.
Prema njenim riječima, kada je osoba zabrinuta kako da obezbijedi hranu, zagrije svoj dom, dobije odgovarajuću zdravstvenu zaštitu, ili obezbijedi dobro obrazovanje za djecu, rasprava o imenovanju sudija može da zvuči kao politička buka.
Rajnke je dodala da to, takođe, može zvučati kao skretanje pažnje od glavnog zadatka za koji više od tri četvrtine birača kaže da želi od svojih izabranih zvaničnika – ulaska u EU, kojim bi građani stekli koristi i osigurali prava koja već uživaju oko 450 miliona drugih Evropljana.
„Dakle, dok ima toliko drugih hitnih poslova čiji je cilj omogućavanje pristojnog života svakom građaninu Crne Gore, zašto je međunarodna zajednica toliko intenzivno fokusirana na Ustavni sud“, navodi se u autorskom članku.
Prema riječima Rajnke, kao što se jaka kuća mora graditi na jakim temeljima, isto tako, jaka, suverena demokratija mora biti izgrađena na jakim institucijama.
„A svi znamo da kada su osnovni blokovi od kojih se ona gradi slabi, cijela se struktura može srušiti“, dodala je Rajnke.
Ona je kazala da su trenutno u Crnoj Gori te temeljne institucije u opasnosti jer njihov najosnovniji element – Ustavni sud, nema kvorum i ne može uopšte da funkcioniše.
Kako je rekla Rajnke, najvažniji razlog zbog kojeg je funkcionisanje Ustavnog suda bitno jeste to što on služi kao krajnji zaštitnik Ustava.
Ona je dodala da su ljudska prava i slobode ugroženi ako se građani ne mogu u potpunosti žaliti u vezi sa pitanjima koja su im garantovana Ustavom.
„S obzirom na snažnu ljubav crnogorskog naroda prema slobodi i pravdi, kako je to prikazano u klasičnoj knjizi Milovana Đilasa “Besudna zemlja”, gubitak zaštitnih mjera koje obezbjeđuje Ustavni sud predstavlja rizik za njihove slobode“, piše u autorskom članku.
Kako se navodi, drugi razlog zbog kojeg je Ustavni sud važan je potreba da se osigura nesmetano funkcionisanje svakodnevnog života.
Prenosi RTCG
„Zaista, ako sve teče glatko, rijetko kad dok sjedimo u kafiću razgovaramo o Ustavnom sudu“, kazala je Rajnke.
Kako je rekla, to je zato što se u demokratskim društvima od zakonskih propisa očekuje da budu u potpunosti u skladu sa temeljnim dokumentom, Ustavom, dočim samo Ustavni sud može odlučiti da li je neki zakon, poput nedavno donešenog Zakona o predsjedniku Crne Gore, u skladu s najosnovnijim pravnim aktom države.
U suprotnom, kako je kazala Rajnke, ništavna je svaka radnja koja se preduzima na osnovu zakona koji je protivustavan.
„Ništavna? Da! I, ako mislite da je trenutna politička situacija zbunjujuća, samo zamislite još i haos kada biste morali da poništite odluke i radnje za koje se utvrdi da su zasnovane na neustavnom zakonu“, navela je Rajnke.
Prema njenim riječima, imperativ obezbjeđivanja da najviša sudska instanca u zemlji može da presuđuje o takvim stvarima nikada nije bio hitniji.
Rajnke je poručila da je obezbjeđivanje kredibiliteta izbora još jedan razlog zašto Crna Gora mora brzo ponovo da uspostavi funkcionalan Ustavni sud.
Ona je kazala da je blokada koja je nastala zbog nemogućnosti Suda da odgovori na izazove proistekle iz nedavno održanih lokalnih izbora, direktno uticala na dobrobit građana u tim opštinama.
„Sada, kada su predsjednički izbori službeno raspisani za 19. mart, s mogućim drugim krugom glasanja 2. aprila, aktuelni postupak odabira kandidata koji sprovodi Ustavni odbor Skupštine dobija dodatnu važnost“, navela je Rajnke.
Ustavni sud je, kako je istakla, krajnji arbitar koji osigurava legitimitet izbora, a nepostojanje te zaštite moglo bi dovesti u opasnost još jednu vitalnu demokratsku instituciju u Crnoj Gori.
Rajnke je podsjetila da je za izbor bilo kojeg sudije u Ustavni sud potrebna podrška kvalifikovane većine poslanika.
To je, kako je ocijenila, izazov u sadašnjem ambijentu strogih političkih podjela, mada ne i nemoguće.
Rajnke je dodala da je to nešto što građani svakako očekuju od svojih izabranih i za to plaćenih predstavnika.
Ona je poručila da je, s obzirom na važnost Ustavnog suda, u interesu svakog izabranog poslanika u Skupštini ponaosob da doprinese da se postigne dogovor o najboljim kandidatima koji će postati sudije tog suda.
„I to ne samo oko jednog ili dvoje sudija, da bi se ponovno uspostavio kvorum, već oko svo četvoro kvalifikovanih i nezavisnih sudija, što bi omogućilo potpuno funkcionalan sud“, istakla je Rajnke.
Kako je navela, sa popunjenih svih sedam mjesta u Ustavnom sudu neće biti blokade.
Rajnke je poručila da poslanici moraju obaviti ključni posao i pronaći način da ispune svoju dužnost.
„Konačno, za građane Crne Gore koji teže prednostima i mogućnostima koje pruža članstvo u EU, potpuno funkcionisanje Ustavnog suda sljedeći je ključni korak u postizanju tog cilja“, navela je Rajnke u autorskom članku.
Ta konkretna akcija, kako je naglasila, pokazaće EU da država poštuje vladavinu prava, koja je jedan od ključnih elemenata za otključavanje sljedećih koraka u procesu pristupanja.
Rajnke je dodala da je to obećala posljednja vlada premijera Abazovića prilikom stupanja na dužnost.
To je, kako je kazala, ono što većina političkih stranaka deklariše kao primarni cilj i to traži preko 80 odsto građana.
„Zašto je Crnoj Gori bitan Ustavni sud? Zato što od toga zavisi budućnost zemlje“, poručila je Rajnke.
Komentari