"Kriminalizacija homoseksualizma je problem koji se ne može zanemariti“, rekao je papa, navodeći statistiku koja pokazuje da 50 zemalja u svijetu kriminalizuje LGBT osobe "na ovaj ili onaj način“, a 10 zemalja ima zakone protiv njih, uključujući i smrtnu kaznu.
Prema ILGA Vorld, 66 država članica UN i dalje kriminalizuje sporazumne istopolne odnose. U nekoliko zemalja u kojima je istopolni seks nezakonit, kazne mogu uključivati i smrtnu kaznu.
"To nije u redu. Ljudi sa homoseksualnim sklonostima su djeca Božja. Bog ih voli. Bog ih prati... osuditi takvu osobu je grijeh. Kriminalizovati ljude sa homoseksualnim sklonostima je nepravda", rekao je papa Franja.
On je napomenuo da katolički katihizis kaže da istopolna privlačnost nije grijeh, već seksualni odnosi jesu. Navodi i da LGBT osobe ne treba da budu marginalizovane.
Franja je ponovio svoju čuvenu izjavu, izrečenu ubrzo nakon što je postao papa 2013. godine, rekavši da ne može suditi ljudima sa takvim sklonostima koji traže Boga. Takođe je napomenuo da je tokom posjete Irskoj 2018. godine rekao da roditelji ne smiju da se odreknu svoje LGBT djece, već da ih drže u krilu porodice u kojoj će biti voljeni.
Papa se vraćao iz posjete Južnom Sudanu, koji je posjetio poslije DR Konga, u pratnji kenterberijskog nadbiskupa Džastina Velbija i poglavara Crkve Škotske Iaina Grinšildsa. Obojica su podržali njegove izjave o LGBT osobama.
"U potpunosti se slažem sa svakom njegovom riječju“, rekao je Velbi, napominjući da je anglikanska zajednica takođe podijeljena oko prava homoseksualaca i da dvije rezolucije protiv kriminalizacije LGBT osoba „nisu zaista promijenile stavove mnogih ljudi“.
"Svakako ću citirati Svetog oca. On je to tako lijepo i tačno rekao“, rekao je on. Izražavajući svoju podršku Franji, Grinšilds se pozvao na Bibliju.
"Nigdje u četiri jevanđelja ne vidim Isusa da odbacuje bilo koga. Nigdje u četiri jevanđelja ne vidim ništa osim da Isus izražava ljubav prema svima koje sretne i kao hrišćani to je jedino što možemo dati svakom ljudskom biću u bilo kojoj situaciji".
Franjo je ponovio da Katolička crkva ne može dati sakrament braka istopolnim parovima, ali je podržao zakone o građanskom partnerstvu koji istopolnim partnerima daju pravnu zaštitu po pitanjima kao što su penzije, nasljedstvo i zdravstvena zaštita.
Komentari