Preko 50 crnogorskih spasilaca nije sinoć otišlo u Tursku, radi traganja i spašavanja stanovništva iz ruševina. Prema informacijama iz podgoričke službe i spašavanja, Turska ne može da primi sve koji bi htjeli da pomognu ugroženom stanovništvu. Iz podgoričke službe kazali su da su bili spremni za put, i da su samo čekali signal iz ambasade za polazak. Odlazak na ispomoć desiće se najvjerovatnije danas.
Zemljotres jačine 7,7 stepeni po Rihteru pogodio je juče jug Turske. Epicentar zemljotresa registrovan je u okrugu Pazarcik u turskom Kahramanmarašu.
Provincije Gaziantep, Sanliurfa, Dijarbakir, Adana, Adijaman, Malatija, Osmanije, Hataj i Kilis su teško pogođene potresom. Zemljotres se osjetio i u susjednoj Siriji, a podrhtavanje tla i u Iraku, Libanu, Egiptu i drugim regijama.
Potom je novi zemljotres jačine 7,6 stepeni po Rihteru u 13.24 sati pogodio je distrikt Elbistan, takođe u Kahramanmarasu.
Prema AFAD-u, ukupan broj osoblja za potragu i spašavanje u regionu je 9.698.
"Trenutno ne postoji opasnost od cunamija koji bi pogodio istočne mediteranske obale Turske", saopšteno je iz AFAD-a.
Ranije, Oktaj je rekao da je aerodrom Hataj trenutno zatvoren za letove, kao i Kahramanmaras i Gaziantep za civilne letove.
"102 mobilne bazne stanice su do sada poslate u zone potresa", rekao je Oktaj.
Sve škole u ovih 10 provincija zatvorene su na nedjelju dana.
Potres je pogodio 10 pokrajina, a osjetio se i u Ankari i drugim turskim gradovima.
Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan rekao je da je ovu zemlju potresla najveća katastrofa od zemljotresa u Erzindžanu 1939, prenosi RTCG.
Komentari