Poslanik Demokratskog fronta i Nove srpske demokratije Dejan Đurović kazao je za "Dan" da svako odlaganje popisa vodi ka protivzakonitosti i elementarnoj nepristojnosti.
"Prosto je neshvatljivo da evo već treća godina kako je trebao biti održan referendum odlaže se popis, a samo je novitet mašta onih koji pronalaze razloge. 2021. godine, kada je trebalo biti održan, ekspertska Vlada je u "brzini zaboravila staviti ga u budžetski zakon". U 2022. godini je predviđen, ali "ekspertsku" zamijeni "manjinska", pa i popis pade u zaborav. U 2023. je napokon zakonski sve urađeno od strane "tehničke vlade" i sad počinje odlaganje od proljeća do ljeta, evo sad i do kasne jeseni. Neshvatljivo je zašto se izbjegava popis. I po našem zakonu a i međunarodnim aktima je obavezno njegovo održavanje. Potreban je i kao proces kojim bi se omogućilo rješavanje demografskih problema, centralizacije Crne Gore i krucijalnog problema, negativnog nataliteta, koji imamo već treću godinu zaredom" podvukao je Đurović.
Đurović je ocijenio i da proces izrade strategije i razvoja države jeste upravo uslovljen pomenutim popisom.
Skupština je 12. decembra prošle godine, glasovima poslanika parlamentarne većine, usvojila Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova.
Protiv usvajanja tog akta bila su tri poslanika, a jedan uzdržan. Popisom su obuhvaćeni crnogorski državljani koji imaju prebivalište ili boravište u Crnoj Gori, bez obzira na to da li su prisutni u mjestu stanovanja ili privremeno borave u drugom mjestu u Crnoj Gori ili u drugoj državi i stranci koji imaju odobren stalni ili privremeni boravak.
Održati popis nakon predsjedničkih izbora
Poslanik Dejan Đurović je ocijenio da se pitanje obrazovanja i statusa školstva u Crnoj Gori mora rješavati nakon ulaznih podataka sa ciljem da se omogući kadrovima da ostaju u zemlji.
"I zato u vremenu u kojem živimo, to jest u vremenu digitalizacije i elektronskih podataka, toliko zakomplikovati popis, prosto je neshvatljivo i nedopustivo", rekao je Đurović.
On je istakao da već godinama imamo nejasnoće oko toga koliko stanovnika živi u Crnoj Gori.
"Pretpostavka je da imamo najviše stanovnika u zreloj i starijoj životnoj dobi, zbog odlaska mladih ka zapadu sa kartom u jednom smjeru, kao i još niz problema koji stoje pred nama da se rješavaju, ali bez tačnih podataka je to nemoguće", poručio je Đurović.
Prema njegovim riječima, pravo vrijeme za održavanje popisa jeste odmah nakon predsjedničkih izbora, da ne bismo došli u poziciju da vanredni izbori opet odlože popis.
"Ako Vlada u tehničkom mandatu treba da donosi samo neophodne predloge zakona, u svakom slučaju sprovođenje već donijetog zakona o popisu, treba da joj bude primarni zadatak", podvukao je.
Komentari