Kompanija, koja je dio grupe "Micubiši" i iza sebe ima najveću japansku banku, specijalizuje se za proizvodnju teških mašina i turbina, uključujući tu i brodove i vojne avione.
Ona je 2008. godine objavila namjeru da proizvede regionalni mlazni putnički avion koji bi mogao da ponese oko 90 putnika i za to dobila i pomoć vlade od 50 milijardi jena (tada oko 500 miliona dolara).
U to vrijeme procjenjivalo se da će se zbog vrtoglavog rasta kineskog tržišta i procvata niskobudžetnih avio kompanija u svijetu u naredne dvije, tri decenije javiti potražnja za više hiljada vazduhoplova tog tipa.
Međutim, svijet je ubrzo potresla velika finansijska kriza, a Japan je 2011. godine uzdrmao i veliki cunami, koji je odnio oko 18.500 života i uništio nekoliko važnih fabrika mašinske industrije.
To sve je pogoršalo i onako tešku situaciji za "Micubiši hevi", koji nije imao stručnjake i dovoljno znanje u oblasti proizvodnje aviona za civilne potrebe, s obzirom da je posljednji putnički avion prethodno proizveden u Japanu bio propelerac koji je prvi let ostvario daleke 1962. godine, a prenosi RTCG.
Komentari