Kako kaže Mugoša za Standard, izrada Zakona o zdravstvenoj zaštiti je veoma važna tema koja potpuno opravdano zaokuplja pažnju i stručne i laičke javnosti, iz razloga jer se radi o jednom jedan od ključnih zakona u domenu zdravstvene politike kojim se uredjuje organizacija, sprovođenje i pružanje zdravstvene zaštite, prava i dužnosti građana u ostvarivanju zdravstvene zaštite, društvena briga za zdravlje građana, ali, isto tako, i prava i obaveze zdravstvenih radnika, kvalitet zdravstvene zaštite i mnoga druga pitanja.
On ističe da je preko 200 ljekara iz Kliničkog centra Crne Gore potpisalo peticiju u kojoj su iznijete kritike zbog ukidanja dopunskog rada.
“Osim toga, od strane ljekarske struke problematizovana su i neka druga rješenja u nacrtu Zakona”, kaže Mugoša i dodaje da je zbog svega navedenog predložio da na saslušanju u Parlamentu budu predstavnici Ministarstva zdravlja, ali i Ljekarske, Stomatološke i Farmaceutske komore, javnog i privatnog zdravstva, kao i predstavnici sindikalnih organizacija, da bi na jednom mjestu pokušali da okupe sve one koji mogu da kroz diskusiju da daju kvalitetne inpute za konačno definisanje zakona.
Iz Ministarstva zdravlja “Danu” je ranije saopšteno da je Nacrt izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je u prethodnom periodu naišao na brojne kritike, dodatno izmijenjen i usklađen, te da je njegovo usvajanje u proceduri.
Iz ovog resora nijesu odgovorili na pitanje da li ostaju pri rješenju da ljekarima iz javnog zdravstva zabrane dopunski rad u privatnim ustanovama, što je naišlo na veliko protivljenje ogromnog broja ljekara.
Komentari