“Tokom ovih obuka, koje su kombinovale teorijski i praktični pristup, ali i interaktivnu participaciju samih učesnika, predstavljena je ključna terminologija vezana za LGBTI zajednicu, prezentovani su mehanizmi zaštite ljudskih prava LGBT osoba u Crnoj Gori i specifični djelovi zakonodavnog okvira u oblasti diskriminacije, govora mržnje i zločina iz mržnje, te obrađeni slučajevi iz decenijske prakse LGBT Forum Progresa”, navodi se u saopštenju.
Prva obuka, održana u Danilovgradu, obuhvatila je policijske službenike iz Nikšića, Danilovgrada, Cetinja, Podgorice, Zete i Tuzi. Druga obuka, koja je održana u Kolašinu, obuhvatila je učesnike iz Kolašina, Pljevalja, Berana, Andrijevice, Rožaja, Bijelog Polja i Mojkovca.
Predavanja su održali Jovan Kojičić i Bojana Jokić koji su podijelili i prenijeli svoja znanja i iskustva.
“Događaji ove vrste i aktivno učešće samih policijskih službenika kroz konstruktivne diskusije i otvorenu razmjenu mišljenja predstavljaju jednu od najznačajnijih karika u približavanju LGBTI zajednice i policije u Crnoj Gori, a u svrhu zaštite i unaprjeđenja ljudskih prava”,kazali su iz Foruma Progres.
Podsjećaju i da je u decembru održana prva obuka ove vrste, kojom je obuhvaćeno 6 policijskih službenika iz južne regije, čime su još jednom u fokus rada stavili ravnomjeran razvoj svih crnogorskih regija i zaštitu ljudskih prava LGBTI osoba iz cijele Crne Gore.
Obuke su realizovane u sklopu projekta „Jačanje nacionalnog odgovora na zločine iz mržnje, govor mržnje i diskriminacije LGBTIQ osoba“, koji je finansijski podržan od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.
Komentari