“Ovdje se dešava sve ono što se inače dešava u trgovinskoj razmjeni izmeđi ovih država, ali je suština da je to mnogo brže, ovim se i te kako smanjuju monopoli i korupcija”, kazao je on.
Isključivo se razmišlja na dobrobit poljoprivrednih proizvodađa i kompanija i prevoznih preduzeća koja izgube dosta vremena u transportu i čekanju. Suština je da se izbjegnu i mnogi drugi troškovi – dolazak na špediciju, carinu, parkinzi, dodao je Joković.
“U Otvorenom Balkanu smo svi na dobitku i nema uporišta za priče o Velikoj Albaniji ili Velikoj Sjevernoj Makedoniji”, kazao je on.
Nikolovski vjeruje da će Crna Gora što prije prihvatiti poziv za Otvoreni Balkan.
“Svaka država svakako zadržava svoje nacionalne monitoring programe, ako smatra da je neki proizvod nebezbjedan. Ko će nam drugi pomoći ako mi sami sebi ne pomognemo u regionu”, naveo je on.
On je kazao da je u Makedoniji postojalo nepovjerenje građana i da je u početnim pozivima iskorišćenost bila slaba, ali da su različitim aktivnostima i kampanjama uspjeli da animiraju poljoprivrednike i biznis sektor da apliciraju.
“Zato sada imamo realizaciju od 98 odsto zaključenih ugovora”, poručio je Nikolovski.
Kada je riječ o Crnoj Gori Joković je kazao da je od IPARD II programa ostalo nepovučeno 23 miliona, napominjući da je sada raspisan javni poziv kako bi se ta sredstva iskoristila tokom ove godine.
Komentari