U emisiji “Link”, Radija CG Novaković-Đurović kaže da su počele aktivnosti protiv onih koji su godinama nelegalno eksploatisali šljunak.
“Te nelegalne aktivnosti su napravile ogromnu štetu na životnu sredinu i na Regionalni vodovod i izvorište Bolje sestre”, saopštila je Novaković-Đurović.
Ona je kazala da je na Vladi utvrđen pravni osnov za rušenje postrojenja na Morači.
“Mi smo ovo pitanje proglasili pitanjem javnog interesa, a u skladu sa zakonom vodosnabdijevanje jeste javni interes, jer mi primorje ne možemo ostaviti bez vode”, kaže Novaković-Đurović.
Podsjetila je da su ranije zapečatili baze Tehnoputa i Cijevne komerc, a juče su srušeni objekti Montenegro petrola.
“Još ima nekih postrojenja”, navela je Novaković-Đurović i podsjetila da su pozvali vlasnike da sami uklone objekte, kako ne bi bili srušeni.
“Mi smo za objekte koji su juče srušeni imali rješenja za rušenje i imali sve mehanizme u rukama da pristupimo ovim aktivnostima”, poručila je Novaković-Đurović i dodala da je riječ o ekocidu.
Slične probleme, kako ističe, imamo i u drugim opštinama, a stigle su im i prijave iz Nikšića o nelegalnom vađenju šljunka.
“To je problem koji je zahvatio čitavu Crnu Goru, a privatnici su godinama sticali milione eura djelujući protiv zakona i uništavajući životnu sredinu”, poručila je ministarka. Važno je kaže da oni koji su nanijeli štetu imovini tu štetu i nadoknade.
Povodim najava advokata Montenegro petrola Nikole Martinovića da će tužiti državu zbog rušenja njihovih objekata, Novaković-Đurović kaže:
“Pravni lijek treba da bude dostupan svima i ako imaju osnov za tužbe imaju pravo da ih podnesu. Ovdje se radilo o protivzakonitim aktivnostima, objekti koji su srušeni bili su izbrisani iz katastra, pa me interesuje kako će to u tužbi biti obrazloženo. Ja se nadam da će sve institucije, uključujući i sudove početi da donose odluke u korist države, a po zakonima”, poručila je Novaković-Đurović.
Kaže da je u završnoj fazi i izrada Zakona o upravljanju otpadom i da će taj akt biti usvojen ove godine.
“Njegova prava primjena će trajno promijeniti ekološku sliku Crne Gore - na bolje”, najavila je Novaković-Đurović.
Sektor kojim rukovodi izrađuje i Prostorni plan Crne Gore, koji će bi, kako kaže, u naredne dvije decenije trebalo da usmjeri razvoj države u skladu sa održivim principima.
Nije se, navodi Novaković-Đurović, radilo dovoljno brzo na izradi tog dokumenta.
Stigle su, kaže, desetine primjedbi i stručni tim ih razmatra.
“Nakon toga se ide u fazu nacrta i nacrt će biti na javnoj raspravi i nakon toga će ići na Vladu, pa na Skupštinu”, zaključila je Novaković-Đurović.
Komentari