Kada Elektroprivreda shodno kupoprodajnom ugovoru dobije “zeleno svijetlo” da raspolaže imovinom, u Željezaru će ući 197 radnika, koji su se od 2.juna prošle godine uporno borili da sačuvaju fabriku i svoja radna mjesta.
Najprije će obavljati pripremne radove koji podrazumijevaju čišćenje kruga, pripremanje pogona, ponovo će se popisati pokretna i nepokretna imovina, zalihe repromaterijala i evidentirati imovina van kruga.
Za taj posao biće potrebno oko mjesec i po nakon čega će se krenuti u realizaciju aktivnosti prema biznis planu, čiji prvi segment je izrada konstrukcija i pokonstrukcija, kazao je Radiju Crne Gore , izvršni direktor EPCG Željezara Solar Đorđije Manojlović.
“U nekadašnjoj mehaničkoj radionici radiće se mehanička obrada, u konstruktivnoj aluminijske podkonstrukcije i čelične konstrukcije za solarne panele. Kasnije će početi pripreme u kovačnici kako bi i taj pogon što prije startovao, a četvrti segment podrazumijeva izgrdanju solarne elektrane U fazi je analiza krovova i zemlje, gdje bi potencijalno mogle da se grade elektrane. Mislim da bi nekih 17 MW moglo na krovovima, a 30 MW van krovova” naglašava Manojlović.
Za realizaciju sva četiri segmenta predviđena biznis planom biće neohodna 304 radnika, ali otvoriće se i nova radna mjesta, jer se uporedo razgovara sa potencijalnim investitorima po principu poslovno-tehničke saradnje, za šta postoji interesovanje iz zemalja regiona.
“Nama je prioritet da se uposli što veći broj radnika i mislim da ćemo u tome uspjeti, jer imamo interesovanje ozbiljnih potencijalih partnera i nadam se uskoro nekim konkretnim dogovorima. Na putu smo da se u Željezari otvori cinkara, pogon armaturnih mreža i još nekoliko metalurških projekata”, ističe Manojlović.
Uvjeren je Manojlović da će nakon više neuspješnioh privatizacija nikšića Željezara, krenuti putem oporavka, zašto su najbolji garant pravilan pristup i realni poslovi, što je i predviđeno biznis planom.
Komentari