SZO sazvala je sastanak kako bi razgovarali o izbijanju jedne od najsmrtonosnijih bolesti u Africi

SZO sazvala je sastanak kako bi razgovarali o izbijanju jedne od najsmrtonosnijih bolesti u Africi

Bolest uzrokovana marburg virusom počinje naglo, visokom temperaturom, jakom glavoboljom i teškom slabošću. Mnogi pacijenti razviju ozbiljne simptome za sedam dana.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) sazvala je hitan sastanak i okupila stručnjake iz celog sveta kako bi razgovarali o izbijanju jedne od najsmrtonosnijih bolesti u Africi, odnosno ubrzanju razvoja vakcina i lekova za Marburg virus. Reč je o trenutno neizečivoj bolesti koja ima stopu smrtnosti do 88 odsto.

Zbog virusa je preminulo devet osoba u Ekvatorijalnoj Gvineji, u prvoj epidemiji u toj srednjeafričkoj državi, a veruje se da je više od dvadeset drugih zaraženo, prenosi Večernji.hr.

Stručnjaci su utvrdili da bi mogli da prođu meseci dok efikasna vakcina i lekovi ne postanu dostupni, s obzirom na to da će proizvođači morati da prikupe materijale i sprovedu ispitivanja. Ipak, mnogi veruju da će virus biti brzo obuzdan i pod kontrolom pre nego što prouzrokuje veću štetu.

„Nadzor na terenu je pojačan“, rekao je tokom sastanka Džordž Ameh, predstavnik SZO u Ekvatorijalnoj Gvineji.

Prema informacijama SZO, prijavljeno je devet smrtnih slučajeva i oko 25 sumnjivih slučajeva sa simptomima koji uključuju temperaturu, umor, povraćanje s krvlju i dijareju.

Kako je navela ova organizacija „dalje istrage su u toku“. Timovi su raspoređeni u pogođenim okruzima kako bi pronašli kontakte, izolovali ih i pružili medicinsku pomoć osobama koje pokazuju simptome bolesti.

„Marburg virus je vrlo zarazan. Zahvaljujući brzoj i odlučnoj akciji vlasti Ekvatorijalne Gvineje u potvrđivanju bolesti, hitnoj reakciji zahvaljujući kojoj možemo da spasimo živote i zaustavimo virus što je pre moguće“, rekao je dr Matšidiso Moeti, regionalni direktor SZO za Afriku.

Bolest prouzrokovana marburg virusom počinje naglo, visokom temperaturom, jakom glavoboljom i teškom slabošću. Mnogi pacijenti razviju ozbiljne simptome za sedam dana. Virus se prenosi s voćnih šišmiša i širi se među ljudima direkltnim kontaktom s telesnim tečnostima, površinama i materijalima.

Ne postoje vakcine ili antivirusni tretmani odobreni za lečenje virusa. Međutim,  lečenje specifičnih simptoma može da poboljšava preživljenje.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.