Đukanović je pozdravio interesovanje njemačkih parlamentaraca za region i zahvalio za kontinuiranu pažnju te zemlje sa kojom je poslednjih mjeseci naročito intenzivirana komunikacija.
"On je podijelio sa sagovornicima ocjenu o lošijem stanju u regionu danas u odnosu na period prije sedam, osam godina, oživljavanje nacionalističkih politika i zaustavljanje reformi, što za rezultat ima i usporenu integraciju u EU. Na toj liniji poručio je da će region biti stabilan samo ako se bude vratio reformama i imao otvorena vrata za dalju evropeizaciju, što Njemačka zna i u kontinuitetu podržava. Predsjednik je upoznao njemačke parlamentarce i sa političkim prilikama u Crnoj Gori od promjene vlasti, ističući da je za postojeću disfunkcionalnost institucija i krizu u kojoj je zemlja, jedino rješenje obnova legitimiteta vlasti do koje se mora doći kroz parlamentarne izbore", piše u saopštenju.
Realna nada da se iz ove agonije izađe je, kako tvrdi, izbor sudija Ustavnog suda do kraja mjeseca i postizanje dogovora o oganizovanju prijevremenih parlamentarnih izbora, nakon čega se Crna Gora može vratiti normalnom životu, stabilnosti i reformskim naporima na evropskom putu.
"Predsjedavajući parlamentarne grupe Bundestaga i poslanici Boris Mijatović i Tomas Haker zahvalili su predsjedniku za prijem, dobro predstavljenu sliku regiona, dijeleći određenu zabrinutost situacijom. Ističući da je u fokusu aktuelne njemačke vlade demokratizacija i jačanje institucija na Zapadnom Balkanu. Naglasili su da je savezna vlada već donijela konkretne mjere u pogledu Berlinskog procesa koje treba podržati, jer stabilni Balkan pripada EU. Berlinski proces je veoma važan okvir za saradnju sa zemljama ZB i dobar okvir za iznalaženje zajedničkih rješenja za prepreke, ocijenili su predstavnici Bundestaga", piše u saopštenju.
Juratović je uz zadovoljstvo što veliki broj građana Crne Gore i dalje podržava evropski put zemlje, što nije slučaj svuda u regionu, naglasio da im je zbog toga Crna Gora još važnija kao država kandidatkinja.
"Visoko je ocijenjena saradnja sa Crnom Gorom na različitim međunarodnim nivoima i ukazano na značaj imenovanja sudija Ustavnog suda, kako bi se poslao jasan signal Evropi da Crna Gora i dalje funkcioniše. Funkcionisanje institucija i vladavina prava, preduslovi su za bržu integraciju i naše brže susrete, ocijenili su parlamentarci, uz poruku da se povjerenje gradi polako, ali i da se brzo gubi zbog pogrešnih odluka", ukazuje se u saopštenju.
Đukanović je uz saglasnost da su stabilnost i demokratija, kao prioritet u politici njemačke vlade, ciljevi koji su jedino ostvarivi u integracionom okviru izrazio žaljenje što naša vlada kasni sa ratifikacijom potpisanih sporazuma u okviru Berlinskog procesa, što je imperativ, jer je to okvir koji ima potencijal daljeg širenja.
"Predsjednik je zaključio da će Crna Gora, kada se stabilizuje, nastaviti da bude pouzdan partner u realizaciji reformi iz evropske agende. Sastanku je prisustvovao i ambasador SR Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten", navedeno je u saopštenju.
Komentari