Predlozi mjera za čistiji vazduh u Bijelom Polju: Subvencioniranje računa za struju, ugradnjasolarnih panela, filtera za prečišćavanje...
Ilustracija

Predlozi mjera za čistiji vazduh u Bijelom Polju: Subvencioniranje računa za struju, ugradnjasolarnih panela, filtera za prečišćavanje...

Opština Bijelo Polje uputiće Vladi Crne Gore i Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Skupštine Crne Gore Zaključak sa lokalne Slupštine kojim se predlažu mjere i preporuke u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha na području opštine.

Odbornici bjelopoljske Skupštine opštine jednoglasno su donijeli zaključak u kojem predlažu Preporuke i mjere SO Vladi kako bi se poboljšao kvalitet vazduha u gradu na Limu.

"Subvencioniranje računa za utrošak električne energije za građane tokom grejne sezone, te ugradnje solarinih panela i filtera za pročišćavanje vazduha na izvorištu ložišta, donošenje Odluke o proglašnju javnog interesa 'Projekta toplifikacije Bijelog Polja', kao i otvaranje Kancelarije za ekološku inspekciju u Bijelom Polju", preporuke su koje će Skupština uputila Vladi.

Dio mjera, koje treba preduzeti, da bi se poboljšao kvalitet vazduha odnosi se i na ažuriranje katastra potencijalih zagađivača vazduha na području užeg jezgra grada, kao i dostavljanje informacije po pitanju kvaliteta vazduha u Bijelom Polju.

Predsjednik Opštine, Petar Smolović, kazao je da predloženi Zaključak treba upotpuniti dodatnim mjerama u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha.

"Stručna komisija, koju prema mišljenju predsjednika Opštine Petra Smolovića treba formirati, će postojeće mjere upotpuniti novim predlozima, a potom ih uputiti Vladi. Postoje brojni napredni sistemi koji smanjuju zagađenost i sve to treba iskoristiti", ocijenio je Smolović.

Rješavanje problema zagađenja vazduha je ključno za očuvanje javnog zdravlja smatra odbornik Elmir Zvrko, stoga je prema njegovom mišljenju potrebna usaglašena akcija, brojne mjere i aktivnosti, poput oslobađanja upotrebe uglja, proizvodnje elektične energije iz obnovljivh izvora, upotreba solarne energije i bio gasa, a potrebne su nam i jasno dostupne informacije o kvalitetu vazduha, kako bi građani znali kako da se ponašaju.

Zdravko Janjušević direktor NVO Bjelopoljski demokratski centar, na čiju inicijativu je Savjet za zaštitu životne sredine kreirao zaključke podsjetio je odbornike da je upravo ta NVO prije dvije godine otvorila pitanje kvaliteta vazduha sa uvjerenjem da će glas građanskih aktivista biti prepoznat.

Smatra da je nedopustivo da prethodni Savjet za ekologiju i zaštitu životne sredine u svom punom četvorogodišnjem mandatu nije imao ni jedan sastanak. Od novog Savjeta očekuje veći rad i konkretne rezultate.

Izvor: RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.