Kako piše u ugovoru, Konjeviću su sredstva dodijeljena kao participacija u sredstvima za kupovinu stana u svojini, "radi rješavanja stambenih potreba".
– Ukupan iznos kredita sa obračunatom kamatom za ugovoreni period iznosi 36.361, 91 euro, a mjesečna rata 151,51 euro – navodi se u ugovoru.
U rješenju o dodjeli kredita dalje se navodi da je Raško Konjević, tada službenik Skupštine Crne Gore, bio trećerangirani na listi na konkursu koji je Komisija za stambena pitanja Skupštine Crne Gore raspisala 2. aprila 2008. godine. Komisija je tada raspisla konkurs za raspodjelu 300.000 eura putem dodjele kredita, participacijom u sredstvima za kupovinu stana u svojini.
– Imajući u vidu da je Raško Konjević, službenik Skupštine Crne Gore, na končanoj rang-listi od 26. maja 2008. godine rangiran kao trećerangirani učesnik na konkrusu, odlukom od 3. juna 2008. godine dodijeljen mu je kredit od 50.000 eura, kao participacija u sredstvima za kupovinu stana u svojini – navodi se u rješenju koje je potpisao tadašnji generalni sekretar Skupštine Crne Gore Milan Radović.
Prvi imovinski karton Raška Konjevića dostupan je za 2015. godinu, kada je imao prijavljen stan od 68 kvadrata. U poslednjem imovinskom kartonu nema prijavljen stan, a na tekućim računima prijavio je 17.500 eura, kao i 40.000 oročenih para. Ima tri kredita, od 50.000 sa ratom 151 euro, 35.000 sa ratom 268 eura i kredit od 80.000 eura sa ratom 569 eura. Prijavio i dva rivolving kredita od 7.500 eura.
Stanovi pod lupom tužilaštva
U novembru prošle godine saopšteno je da Specijalno državno tužilaštvo ispituje da li su bivši visoki državni funkcioneri pričinili višemilionsku štetu budžetu dodjelom funkcionerskih stanova i stambene pomoći. Savjetnik premijera Ivo Šoć tada je rekao da treba ispitati kako je ova komisija radila u periodu dodjele stanova i kredita.
Administrativni odbor je krajem godine jednoglasno usvojio predloge da se Skupštini Crne Gore predloži da da odobrenje da se protiv poslanika Demokratske partije socijalista i Socijaldemokrata Predraga Boškovića, Dragice Sekulić, Suzane Pribilović, Ivana Brajovića i Damira Šehovića može pokrenuti krivični postupak, odnosno da se može skinuti imunitet po zahtjevu SDT-a zbog osnova sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj prilikom rješavanja stambenih potreba funkcionera.
Konjević je bio ministar odbrane u vladi Dritana Abazovića, na čiju je inicijativu kasnije i razriješen. Podsjetimo, Skupština je glasovima poslanika "stare većine" od 30. avgusta, njih 41, razriješila ministre odbrane i vanjskih poslova Raška Konjevića i Ranka Krivokapića. Inicijativu za njihovu smjenu podnio je premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović nakon što su ova dva ministra inicirala postavljanje spomen-ploče u Morinju, za koju se kasnije ispostavilo da je postavljena nezakonito.
Dokumenta dostavljena "Danu" iz Uprave za katastar i državnu imovinu pokazuju da je privilegije od države imala i aktuelna potpredsjednica Socijaldemokrata (SD) Milica Lekić. Njoj je odlukom vlade Duška Markovića 2019. godine odobren povlašćeni kredit od 25.000 eura "u cilju poboljšanja uslova stanovanja". I ona je ugovor o kreditu potpisala sa Blažom Šaranovićem.
Lekić je u periodu dobijanja kredita bila zaposlena u Ministarstvu prosvjete, kada je na njegovom čelu bio Damir Šehović, aktuelni lider SD.
– Ukupan iznos kredita sa obračunatom kamatom za ugovoreni period iznosi 13.635, 71, a mjesečna rata 56,82 eura. Korisnik kredita je dužan da iznos rata uplaćuje u redovnim anuitetima – navodi se u ugovoru o kreditu koji je dodijeljen Milici Lekić.
Bivši Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije na visokom nivou u vladi Zdravka Krivokapića saopštio je da je preko 500 funkcionera i službenika koristilo povlastice od države u vidu kredita i stanova, za šta je potrošeno najmanje 25 miliona eura. Dio spiskova sa stanovima i kreditima je objavljen nakon što je sa njih skinuta oznaka tajnosti, prenosi Dan.
Komentari