Nikšiću prijeti zaraza zbog životinjskog otpada

Aktivisti pokreta Ecopatriotizam, tokom sprovođenja svojih aktivnosti na terenu, naišli su prije par dana na uznemiravajuće prizore u blizini rijeke Bistrice u Nikšiću. Na lokalitetu nekadašnjeg stočnog pazarišta, kako je za CdM kazala Ivana Čogurić, aktivistkinja pokreta Ecopatriotizam, nalazi se veliki broj životinjskih ostataka (iznutrice, papci, leševi, kosti) koji zajedno sa ostalim vrstama otpada zagađuju životnu sredinu i stvaraju uslove za širenje zaraze. Dodatno zabrinjava situacija što se ovo nezvanično groblje domaćih životinja i kućnih ljubimaca nalazi u neposrednoj blizini rijeke Bistrice, čije obale i same nose veliki broj deponija.

Čogurić za CdM kaže da uznemiravajući prizori nijesu ništa novo što se već nije sretalo po Nikšiću.

“Međutim, ovog puta je prizor jeziviji u odnosu na prethodne scene budući da je neko palio livadu sa sve ostacima životinja kako bi na taj način tu vrstu opasnog otpada uklonio sa površine zemlje. Sve ovo se nalazi na lokalitetu starog stočnog pazarišta, nadomak Bistrice, koja je sama po sebi pretvorena u deponiju”, ističe Čogurić.

Pored kostiju, mesa, iznutrica, živine i tijela psa, naišli su i na vunu, odjeću, obuću, limenke, flaše…

“Ovakav prozor je užasavajući iz više razloga, prvenstveno što uopšte postoji, zatim što je riječ o ilegalnom smetlištu, a najvažnija karika je ta što se stvaraju uslovi za stvaranje zaraze. Životinjski otpad je sorta opasnog otpada koji se mora pravilno tretirati, a ne tek tako ostaviti, pa šta bude”, upozorava Čogurić.

Iščekivanje zaraze pored Mislovog dola je posljednja stvar koja nam treba

Na pitanje CdM-a prijeti li Nikšiću zaraza, Čogurić odgovara da je to vrlo moguće.

“Vrlo moguće, budući da se ovakve scene često sreću i da na ovakvim deponijama prečesto možemo vidjeti lutalice koje traže hranu po smetlištima, samim tim izlažu se potencijalnoj zarazi i ostavljaju prostora za epidemološki scenario. Ne smijemo zaboraviti da je tu i Mislov do, koji svakog dana u godini narušava zdravlje građana, truje ih, zagađuje prirodu, njeno tlo, vazduh i vodu, utiče na kvalitet hrane i života generalno. Iščekivanje zaraze pored Mislovog dola je posljednja stvar koja nam treba”, napominje Čogurić.

Za ovakvo stanje su, ističe ona, krivi svi.

“Građani koji odlažu otpad, svjesno znajući da će proći nekažnjeno. Moram naglasiti da na nekim mjestima oni zaista nemaju izbora, i da su osuđeni na ovakve poteze, budući da kontejneri jednostavno nijesu postavljeni. Podjednako je kriva i lokalna uprava koja ne reaguje na ovakve scene, koja nema dobru organizaciju niti nastoji da dokaže da će biti bolje. Naravno, kriva je i prošlost koja je popločala put za sva ova dešavanja i nije se trudila da Crna Gora postane ekološka država mimo papira. Tri decenije kasnije, osvrtom po okolini, svjedočimo da status ekološke države ne može da postoji ukoliko nemamo ekološku svijest”, navodi Čogurić.

 Ova NVO je prošle godine dobar period vremena provela ukazujuću nadležnim organima na divlju deponiju, onu koja se nalazila na lokalitetu Trebjese, pored Doma za stare.

“Na tom mjestu je takođe prijetila zaraza ove vrste jer su i tu deponovani životinjski ostaci, i to predugo. U međuvremenu smo izgubile komunikaciju sa upravom, budući da su prestali da odgovaraju na određena pitanja, izostale su i njihove akcije, koje nijesu ništa drugo do izvršavanje radnih obaveza. U onim momentima kada smo dobijele odgovore napredovalo je prebacivanje nadležnosti”, ističe Čogurić.

Prije par mjeseci su ukazivali na ogromnu količinu posmrtnih ostataka, iznutrica, mesa i kostiju u blizini Carevog mosta.

“Lokalna samouprava je iz nekog razloga uklonila kabasti otpad, ali ovaj na koji smo jasno ukazivale, što slikama, što detaljnim objašnjenjem gdje se životinjski otpad nalazi, isti nije uklonjen”, ističe Čogurić.

Kontaktirali su i komunalnu inspekciju u par navrata.

“Oni kažu da je to nadležnost veterinarske inspekcije. Dakle, scenario prebacivanja nadležnosti se ponavlja, iako je zakon jasno definisan”, kazala je za CdM Čogurić.

I dok se ne utvrdi šta će nadležne službe preduzeti povodom potencijalne zaraze u gradu pod Trebjesom, valja podsjetiti da se kazne za nesavjesno odlaganje otpada kreću i do 40.000 eura. Međutim, ni paprene kazne izgleda nijesu prepreka pojedincima da smeće odlažu gdje god stignu.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.