U informaciji se navodi da postoji esencijalna potreba da se OEBS dodatno angažuje i pruži snažniju podršku Kijevu kako bi se pojačala otpornost i unaprijedila bezbjednosna, ekonomska, humanitarna i socijalna situacija i sprovođenje potrebnih reformi.
“Budući da se ulazi i u drugu godinu brutalne agresije Rusije na Ukrajinu, kao i da stanovništvo u Ukrajini u kontinuitetu suočeno sa najtežim izazovima koji dovode u pitanje egzistenciju i elementarna ljudska prava”, rekli su iz Vlade.
Podsjeća se da je zbog toga krajem prošle godine uspostavljen vanbudžetski program podrške Ukrajini.
Navodi se da je program za podršku koncipiran kroz 23 projekta, usaglašenih sa ukrajinskim vlastima, pri čemu je 18 u potpunosti definisano, dok je pet u fazi razrade.
Kako se dodaje, program su dosad podržale 22 države učesnice OEBS-a, kao i Evropske unije, dok su najave da će ukupan broj država donatora biti oko 40 - očekuje se da se sve članice EU nađu među donatorima.
“Ocijenjeno je da Crna Gora treba da se nađe na spisku donatora, jer se time šalje još jedna poruka o jasnoj i nedvosmislenoj podršci Ukrajini i spremnosti da učestvujemo u naporima koji imaju za cilj da se poboljša stanje u zemlji i olakša i zaštiti život civila”, kazali su iz Vlade.
Izvor: RTCG
Komentari