Prosječna zarada u regionu: Na kom je mjestu Crna Gora
Ilustracija

Prosječna zarada u regionu: Na kom je mjestu Crna Gora

Rastu cijene, rastu i plate, ne srazmjerno i ne svuda isto – evo koliko se razlikuju zarade u regionu. Podatke o prosječnoj plati političari često koriste kada govore o sopstvenim uspjesima ili neuspjesima prethodnika, piše BBC na srpskom.

U zemljama na Balkanu, ovim brojevima pogotovo se licitira u vrijeme predizbornih kampanja.

Prosjek od 500 eura u Srbiji se godinama pominjao kao cilj koji treba dostići, a konačno je ostvaren tokom 2019. godine.

Trenutna prosječna plata viša je za oko 170 eura od toga.

U nekim zemljama Balkana, prosjek je i dalje ispod 500 eura, dok je u pojedinim i trostruko viša.

Slovenija i Hrvatska prednjače sa prosječnim zaradama koje su više od hiljadu eura, dok zaposleni u Albaniji i na Kosovu i dalje primaju manje od 500 eura u prosjeku.

Kakave su prosečne zarade u regionu

Slovenija – 1.480 eura
Hrvatska – 1.029 eura
Crna Gora – 721 eura
Srbija – 668 eura
Bosna i Hercegovina – 602 eura
Sjeverna Makedonija – 537 eura
Albanija – 437 eura
Kosovo – 432 eura

Izvor: zavodi za statistiku, novembar 2022.

Ko vadi prosjek i ko najviše zarađuje

Podatak o prosječnoj zaradi nije idealan pokazatelj o životu u jednoj zemlji, jer ga često izvlači manjina sa visokim platama.

Sve zavisi od delatnosti, pa tako, recimo, ako se bavite kožarstvom u Hrvatskoj, zarada vam je oko 640 ejura, tek nešto više od prosmečne zarade za Bosnu i Hercegovinu koja iznosi 602 eura.

Sa druge strane, ako ste u industriji proizvodnji pića u Hrvatskoj, prosječna mjesečna zarada vam je 2.070 eura, što je mistična brojka koja se u Srbiji pominje za plate programera sa srednjim nivoom iskustva.

Na Kosovu, najveće plate su za snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom – 949 eura i u informisanju i komunikacijama – 757 eura.

Najmanje prosječne zarade na Kosovu su u pružanju usluga smještaja i hrane – 281 euro.

Ako u Srbiji prerađujete drvo, prosječna neto plata vam je 392 eura.

Ako kucate kod kojim kreirate virtuelnog karaktera koji u video-igri prerađuje drvo (računarsko programiranje), prosječna zarada vam je 2.186 eura.

Prijestonice neprikosnovene

Dok zarade prilično variraju, neki trendovi i dalje su zajednički za region.

Najviše se zaradi u glavnim gradovima.

Tako je prosječna plata u Zagrebu 1.187 eura, što je 15,38 odsto više od državnog prosjeka.

U Beogradu, prosječna plata je 851 euro, što je čak 27,37 odsto više od prosječne zarade u Srbiji.

Šta je prosječna zarada

U izračunavanje prosječne zarade ubrajaju se naknade za radnike koji imaju zasnovan radni odnos, kao i za one koji su angažovani na osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova.

Radnici angažovani prema ugovoru o dijelu ne ulaze u ovu računicu, jer za njih poslodavac ne podnosi poresku prijavu.

Prilikom korišćenja podatka o prosječnoj zaradi kao pokazatelja životnog standarda, treba biti oprezan, upozoravaju stručnjaci.

Kako je ranije za BBC na srpskom objasnio ekonomista Miroslav Zdravković, prosjek izvlači mali dio onih koji zarađuju vrlo visoke iznose.

Slika o tome kako se živi u jednoj zemlji možda je malo jasnija ako pogledamo medijalnu zaradu.

Za medijalnu zaradu bi moglo da se kaže da je srednji iznos zarade, pošto dijeli skup zaposlenih na dva jednaka dijela, tako da polovina prima manje, a polovina više od toga.

Medijalna neto zarada za decembar 2022. godine, što su posljednji dostupni podaci, iznosila je 60.413 dinara, odnosno oko 515 eura.

To znači da je 50 odsto zaposlenih dobilo platu do tog iznosa, a on je oko 150 niži od prosječne zarade.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.