Snažna opredijeljenost ka realizaciji zajedničkog cilja potvrđena je na sastanku rektora Univerziteta prof. dr Vladimira Božovića sa ministrom prosvjete Miomirom Vojinovićem, ministrom finansija Aleksandrom Damjanovićem i predstavnicima Ministarstva kapitalnih investicija.
Rektor Božović je kazao da je ova zgrada čvorište univerzitetskog života u Crnoj Gori, najznačajnije obrazovno i naučno zdanje koju posjeduje Univerzitet, ali koja je, budući da je izgrađena 70-tih godina, izložena značajnim problemima usljed izloženosti zubu vremena.
„Intervencije na zgradi su se svodile na otklanjanje gorućih problema, enterijerske rekonstrukcije sala i amfiteatara, ali se nikada nije pristupilo temeljnijoj rekonstrukciji, od useljenja u zgradu 70-tih“, kazao je rektor Božović dodajući da su uz napor uprave Elektrotehničkog fakulteta i Alumni kluba obnovljene sale i amfiteatri, te da je u toku rekonstrukcija sale 106 uz podršku Univerziteta Crne Gore, kao i pokretanje drugih inicijativa.
Međutim, sve je to malo u odnosu na ono što je potrebno zdanju koje je, u arhitektonskom i estetskom smislu, predstavlja simbol jednog vremena i društva, te samim tim zaslužuje da se nađe na listi prioritetnih kapitalnih projekata, istakao je rektor Božović.
Ministar Damjanović je kazao da će Ministarstvo finansija razmotriti modele finansiranja i pružiti svu moguću institucionalnu podršku iza koje bi stala i država.
„Pokušaćemo da zajedničkim i udruženim snagama dođemo do izvora sredstava, posebno uvažavajući činjenicu da se u zgradi koja je stara pola vijeka, u neadekvatnim uslovima, sprovodi nastava i obavlja naučnoistraživačka djelatnost“, dodao je ministar Damjanović.
Ministar Vojinović je iskazao jednaku spremnost za pružanje podrške Univerzitetu Crne Gore.
„Na način koji je moguć u okviru naših zakonskih mogućnosti bilo koji dio tima Ministarstva prosvjete spreman je da pruži podršku za sve ono što predstavlja značaj ove zgrade za nas, kao institucije. Imate i moju punu podršku, kao resornog ministra“, saopštio je ministar Vojinović.
Na sastanku je ocijenjeno da bi zgrada tehničkih fakulteta, budući i na materiju koja se u njoj izučava, mogla biti pokazni model unapređenja energetske efikasnosti, koji bi služio kao primjer za cijelo društvo. Pored finansijske dobiti u dugoročnom periodu, značila bi unapređenje radnih uslova za one koje u njoj studiraju i rade, a i ostvarivanje opšteg pozitivnog uticaja na životnu sredinu kroz smanjenje emisije štetnih gasova, saopštili su iz te obrazovne ustanove.
Komentari