Vlada je na sjednici 26. januara, usvojila platformu za službenu posjetu Ibrahimovića Azerbejdžanu od 1. do 4. februara. U zaključcima usvojenim uz platformu, Vlada je odredila da uz ministra, kao članovi delegacije u Baku putuju i državni sekretar Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) Admir Šahmanović i šefica Službe za odnose sa javnošću tog ministarstva Jelena Raspopović. To je bio i inicijalni predlog MKI koje je u platformi navelo da Ibrahimović u Baku odlazi da potpiše Sporazum o pružanju vazduhoplovnih usluga između vlada dvije države, kao i da bude jedan od panelista na 9. ministarskom sastanku Savjeta južnog gasnog koridora koji je održan 3. februara.
U platformi je navedeno da njihove “troškove smještaja, prevoza i dnevnica snosi MKI”.
Nekoliko dana kasnije, na sajtu MKI objavljena je informacija o potpisivanju Sporazuma o vazdušnom saobraćaju između Crne Gore i Azerbejdžana i susretu Ibrahimovića i njegovog kolege, ministra saobraćaja i digitalnog razvoja u Vladi Azerbejdžana Rashad Nabiyeva. Uz nju je priložena i fotografija sa susreta dviju delegacija u Bakuu, na kojoj se sa crnogorske strane, pored troje zvaničnih članova delegacije MKI čiji je odlazak u Azerbejdžan odobrila Vlada, te pripadnika našeg diplomatskog osoblja akreditovanog u toj državi, vidi i sekretarka MKI, Mirsada Bošnjak.
Iz tog resora ni nakon više od sedam dana, nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” kako je Bošnjak mogla da putuje u Baku kada nije bila dio platforme i kako je moguće da Ministarstvo samo mijenja sastav zvanične delegacije koja predstavlja državu Crnu Goru u inostranstvu mimo Vlade.
Nije odgovoreno ni ko je konkretno donio odluku o odlasku u Baku službenika MKI koji nisu bili na spisku onih sa čijim se odlaskom saglasila Vlada, te o čijem su onda oni trošku išli na ovo trodnevno službeno putovanje i koliki su bili ukupni troškovi ove posjete.
Diplomirana pravnica Mirsada Bošnjak iz Bijelog Polja koja je kadar BS-a na mjesto sekretarke MKI postavljena je na Ibrahimovićev predlog, kao vršiteljka dužnosti 3. avgusta prošle godine. Potom je 7. novembra, Uprava za ljudske resurse “za potrebe MKI”, raspisala konkurs za popunu mjesta sekretara MKI. Na testu je Bošnjak ostvarila 40,67 bodova, a druga kandidatkinja Vesna Brajović 39,33 bodova.
Potom je ministar, kako nalaže procedura, obavio razgovor sa obje kandidatkinje i izabrao partijsku koleginicu, ocijenivši da je “ostvarila prednost na provjeri kompetencija, znanja i sposobnosti kandidata u odnosu na kandidatkinju Vesnu Brajović, da je Mirsada Bošnjak od avgusta 2022. vršiteljka dužnosti sekretarke MKI, te da je ista dala značajan doprinos unapređenju sistema državne uprave i ista se uputila u problematiku unutrašnjih organizacionih jedinica”.
Na osnovu toga je Bošnjak sredinom decembra prošle godine postavljana za sekretarku MKI sa mandatom od pet godina.
O postavljenju Bošnjak na tu funkciju u decembru su pisali i mediji dovodeći to u vezu sa raspoređivanjem kadrova BS “po dubini” u sistemu državne uprave, uprkos činjenici da je prije toga ta partija krajem avgusta prošle godine glasala za smjenu Vlade premijera Dritana Abazovića u kojoj ta partija učestvuje. Uprkos tome i činjenici da je Abazovićev kabinet pao nakon glasanja u Skupštini, BS do danas nije izašla iz Vlade.
BS u izvršnoj vlasti ima dvojicu funkcionera – potpredsjednika Vlade i ministra kapitalnih investicije Ervina Ibrahimovića i ministra rada i socijalnog staranja Admira Adrovića.
Funkcioneri te partije su u upravljačkim tijelima znatnog broja kompanija sa većinskim državnim udjelom, koje uglavnom posluju profitabilno – u Luci Bar, Aerodromima, a pokrivaju i mjesta šefova direktorata u nekim ključnim resorima – poput Ministarstva unutrašnjih poslova. Tako je Nedžib Ibrišimović na predlog Vlade izabran za člana Odboru direktora Luke Bar. On je bio pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje, dok je tom institucijom rukovodio poslanik BS-a Suljo Mustafić. Mustafić je sada poslanik u Skupštini.
Početkom jula ove godine Vlada je imenovala Odbor direktora Aerodroma, čiji je član između ostalih, i Kemal Purišić iz BS. Purišić je ranije u Vladi Duška Markovića (DPS) bio ministar rada i socijalnog staranja.
Ekonomista Armin Mujević, bivši sekretar za finansije u Opštini Rožaje je u avgustu imenovan za vršioca dužnosti direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, kao i Mevludin Dizdarević za člana Upravnog odbora Zavoda za zapošljavanje.
Vlada je u oktobru donijela rješenje kojim se za člana Savjeta Agencije za investicije Crne Gore imenuje i kadar BS-a Ernesa Kardović.
Predsjednica foruma mladih BS OO Pljevlja, Mersida Aljićević je od kraja jula vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za socijalnu i dječiju zaštitu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, a Elmir Kurtagić direktor Fonda za obeštećenje.
Kadar te partije Asmir Pepić je u novembru imenovan za državnog sekretara u Ministarstvu odbrane, a član Predsjedništva BS-a Mersudin Gredić u maju za državnog sekretara u MUP-u. Istog mjeseca je član rožajskog odbora stranke Zejnel Klimenta imenovan za državnog sekretara u Ministarstvu prosvjete.
Kadar BS-a Irma Selmanović je u maju imenovana za savjetnicu potpredsjednika Vlade za regionalni razvoj, a mjesec kasnije Vlada je predložila Skupštini akcionara Marine Bar da za člana Odbora direktora izabere i funkcionera BS-a Safeta Kočana.
Član Predsjedništva stranke Admir Šahmanović imenovan je za državnog sekretara u Ministarstvu kapitalnih investicija.
Visoki funkcioner BS-a iz Petnjice Ismet Latić imenovan je sredinom decembra prošle godine za državnog sekretara u MKI za resor pomorske privrede.
Izvor beraneonline.me
Komentari