Dezinformacije se uvukle u svaku poru života
(Foto: tvcg/printscreen)

Dezinformacije se uvukle u svaku poru života

Svaki četvrti građanin u posljednjih godinu dana, jednom u nedjelju dana povjerovao je u nešto što je dezinformacija a svaki deseti je jednom dnevno povjerovao u dezinformaciju. To su rezultati istraživanja Centra za demokratsku tradiciju (CDT)-a.

Darvin Murić iz CDT-a kazao je da istraživanje pokazuje jasne razmjere tog problema i pokazuje da su se dezinformacije uvukle u svaku poru našeg društva i da se od njih ne može pobjeći.

"Nije ništa čudno ni sramotno povjerovati u dezinformacije", kazao je Murić.

Da nije povjerovalo u dezinformacije odgovorilo je 18,5% građana.

Najviše građana smatra da bi Agencija za elektronske medije trebalo da ima ključnu ulogu u sprečavanju i suzbijanju dezinformacija u Crnoj Gori.

Murić objašnjava da Agencija na tom polju, kako je kazao, ima sužen prostor djelovanja i dodaje da se Agencija bavi monitoringom TV i radio programa gdje ima manje lažnih vijesti jer su u pitanju tradicionlani mediji.

"Poruka je da politika treba AEM-u da pruži zakonske mogućnosti da se bori protiv dezinformacija jer najveći broj dezinformacija dolazi sa onlajn medija koje Agencija ne reguliše", kazao je Murić i dodao da AEM ima volju da se bori protiv dezinformacija.

Murić smatra zabrinjavajućim to što poslije AEM-a najviše građana smatra da je Vlada ta koja treba da ima ključnu ulogu u sprečavanju i suzbijanju dezinformacija.

"70,5% građana je reklo da bi Vlada trebalo da preduzme mjere u ograničenju objavljivanja dezinformacija čak i ako bi to podrazumijevalo ograničenje slobode govora. Ja sa tim nijesam saglasan jer sloboda govora mora da ostane neprikosnovena. Represija nije način, valja naći zakonske modele, raditi sa novinarima i medijima i građanima jer nikako se ne smije krenuti na slobodu govora", kazao je Murić.

Kao ohrabrujuću poruku istraživanja Murić navodi to što je skoro 70% građana kazalo da su dezinformacije problem za Crnu Goru a više od 36% građana smatra da su dezinformacije veliki problem za Crnu Goru.

"Dobro je što građani konačno prepoznaju taj problem, vide da smo okruženi dezinformacijama. Ovo je poruka za institucije da treba da urade nešto", kazao je Murić.

On smatra da institucije još uvijek po tom pitanju ne rade kao treba.

"Nema ni političke volje da se nešto uradi jer političari nijesu spremni da se odreknu dezinformacija već bi da ih iskoriste kada to njima odgovara", kazao je Murić.

Utisak je, kaže Murić, da država Crna Gora još uvijek ne želi da se bori protiv dezinformaicja.

"Iskoraka još uvijek nema, da li će ih biti vidjećemo", kazao je Murić.

Istraživanje je rađeno od 6. do 16. februara na uzorku od 1.000 građana u svim opštinama u Crnoj Gori, penosi RTCG.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.