"Rusija okupira 20 odsto teritorije Ukrajine i Ukrajinci ne mogu da pristanu na takav gubitak. Vraćanje teritorija je uslov za poštene pregovore. Naravno, bilo bi dobro da se Rusi jednostavno povuku i tada bi počeli pregovori. Ali vjerovatno na to ne može da se računa i biće potrebno da se te teritorije povrate s oružjem u ruci", kazao je sinoć Kačinjski u intervjuu za poljski državni radio i televiziju.
Kačinjski koji trenutno nije ni na kakvoj funkciji osim partijskog lidera, ali ima uticaj veći i od premijera i predsjednika države naglasio je da je nacionalni interes Poljske da Ukrajina ne bude poražena.
"Pad Ukrajine za nas bi bila ogromna opasnost i u vezi s tim treba učiniti sve da ne bude poražena. U granicama naših mogućnosti i naravno u saradnji sa našim saveznicima", rekao je Kačinjski.
Lider vadajućih poljskih konzervativaca koji je izazvao manji skandal u Poljskoj kada je posle govora američkog predsjednika Džozefa Bajdena u Varšavi pred godišnjicu napada Rusije na Ukrajinu kazao da Bajden "nije rekao ništa", sada u intervjuu za državni Poljski radio i TVP.info kazao je da je predsjednik SAD u razgovorima sa poljskim zvaničnicima, među kojima nije bilo Kačinjskog, predstavio interesantan koncept nove arhitekture bezbjednosti na istoku Evrope, gdje Poljska igra značajnu ulogu.
"Moramo da se naoružavamo ako želimo da u tom projektu odigramo važnu ulogu i da dugoročno ojačamo našu poziciju. Sada kupujemo velike količine jako opasnog oružja", rekao je Kačinjski i dodao da nije samo riječ o odvraćanju napada ili odbrani od Rusije, već i da dio međunarodne pozicije svake države jeste njena vojna snaga.
Kačinjski je naglasio da je bolje biti zadužen zbog kupovine oružja nego okupiran, a ko god vidi šta se dešava u Ukrajini nema, po njegovom uvjerenju, nikakve sumnje u to.
Za napad Rusije na Ukrajinu Kačinjski je optužio i Njemačku, a djelimično i Francusku i ruski gasovod na dnu Baltika do Njemačke Sjeverni tok.
"Ima zemalja koje su igrale na kartu saradnje sa Rusijom. To je stara tradicija u stilu Bizmarka da se stiče dominacija nad Evropom preko saradnje sa Rusijom. Teško bi bilo napasti Ukrajinu kada bi preko te zemlje išla nafta u Evropu. Otud i odluka o gasovodima preko Baltika. Bez toga ta specijalna operacija koja je trebalo da bude brza i bez većih negativnih posljedica po Rusiju bila bi praktično nemoguća", kazao je Kačinjski.
U intervjuu je Kačinjski po običaju kritikovao Evropsku uniju da u njoj vlada velika zona bespravlja, ali je naglasio da Poljska mora da bude u EU, a da se nada da će doći vrijeme kada će se EU promijeniti tako kako odgovara njegovim zamislima.
"Treba biti strpljiv da dobijemo mogućnost da promijenimo mnogo u EU u njenu korist. U ovom trenutku odlučuju neoimperijalni planovi, prije svega njemački sa izvjesnim udjelom Francuske. Ako EU bude organizacija gdje će jači ucjenjivati parama ona će potpuno promijeniti karakter i prestaće da vrši ulogu koju je trebalo da vrši", rekao je Kačinjski u intervjuu za poljski državni radio i televiziju.
Izvor: Beta
Komentari