Malinari najavili veliki protest zbog punih hladnjača
Hladnjača (Foto: RTCG)

Malinari najavili veliki protest zbog punih hladnjača

Zbog poremećaja na svjetskom tržištu, ekonomske krize i manje potrošnje jagodičastog voća znatne količine maline nijesu prodate, ostale su uskladištene u hladnjačama, koje su pune desetak dana pred početak radova u malinjacima što obehrabruje malinare. Šta će biti sa novim rodom maline, a hladnjačari nijesu prodali ni proslogodišnju, pitaju se malinari i traže hitno pomoć resornog ministarstva i lokalne samouprave.

Hladnjačari i malinari su za sjutra najvili veliki protest ispred službi Ministrstva poljoprivrede u Bijelom Polju, na kojem će zahtijevati od države rješenje problema u koji je zapalo, ne svojom krivicom, crnogorsko malinarstvo.

U hladnjačama se,pred početak radova u malinjacima, nalazi 350 tona maline, pa se mnogi malinari pitaju da li uopšte počinjati sa radovima, kazao je Radiju Crne Gore, predsjednik Udruženja malinara “Malina Polimlja” Andro Delić.

“Nakon početka krize u Ukrajini dogodile su se osilacije na tržištu. Naši hladnjačari, uglavnom, prodaju malinu hladnjačarima u Srbiji gdje je tokom protekle sezone cijena bila 4,70 eura po kilogramu,kod nas je cijena bila 4,30. Dio malinara je isplaćen, dok je veliki broj ostao uskraćen za svoj novac zbog novonastalog stanja na tržištu, kada je iz Ukrajine u Evropu stizala malina po 2,20 eura po kilogramu. U takvoj situaciji hadnjačari iz Srbije nijesu uspjeli da prodaju ni svoju malinu”, ističe Delić.

Prema njegovim riječima troškovi održavanja maline rastu, što povećava troškove pa su malinari potražili pomoć od resornog ministarstva da im subvencioniše iznos do 4,30 eura ,što bi pomoglo i malinarima i hladnjačama koji su sada u minusu prema proizvođačima od oko 2 eura po kilogramu. Ako se to ne dogodi, Delić hladnjačarima prognozira stečaj a malinarima preoravanje malinjajka.

Samo preduzeće “Emar” iz bjelopoljske MZ Lozna u svojoj hladnjači čuva 90 tona maline otkupljne od preko 150 malinara. Irma Kujović, jedna od vlasnica preduzeća, kaže da su uspjeli da djelimično isplate malinare i to iz sopstvenih sredstava, kreditnih zaduženja i pozajmica.

“To svakao nije dovoljno da bi malinari mogli pred početak radova odraditi sve što je potrebno, kako bi spremno ušli u sezonu. Malinarima dugujemo 4,30 eura po kilogramu, jer smo je po toj cijeni otkupili, a njena trenutna cijena na tržištu je 2,30 eura. Bez pomoći Ministarstva poljoprivrede i države svi smo na gubitku, što dovodi u pitanju predstojeću sezonu”, priča Irma.

Irma očekuje brzu reakciju ministarstva, jer hladnjačari, kako je navela, trpe milionske gubitke koji dovode u pitanje otkup, ako bude uopšte maline, u predstojećoj sezoni. Podsjeća da su hladnjačari imali sastanke u ministarstvu odakle do sada nije bilo nikakvih odgovora.

To je jedan od razloga što hladnjačari i malinari organizuju protest ispred službi Ministrstva poljoprivrede u Bijelom Polju,prije čega će održati sastanak sa malinarima u Centru za kulturu.

Delić smatra da je malinarstvo u Bijelom Polju neka vrsta socijalnog programa jer od maline živi preko 500 porodica, a tokom sezone posao nađe 2.500 berača. Posljednjih godina Crna Gora je, prodajom maline, svake godina ostvarivala devizni priliv od 2,5 miliona eura.

Sve su to razlozi da država pomogne malinare,kao što je to radila godinama sa raznim gubitašima,zaključuje Delić, prenosi RTCG.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.