Prema Sporazumu o svjetskim morima, 30 odsto vodene površine na Zemlji dobiće zaštićeni status do 2030. godine, sa ciljem da se ekosistem u njima sačuva i oporavi.
Evropski komesar za životnu sredinu Virginijus Sinkevičijus ocijenio je danas da je prvi međunarodni sporazum o zaštiti otvorenog mora "istorijski trenutak" za okeane.
Države članice UN konačno su se u subotu složile oko prvog međunarodnog sporazuma o zaštiti otvorenog mora, čiji je cilj očuvanje ekosistema od vitalnog značaja za čovječanstvo.
Sinkevičijus je rekao da je "veoma ponosan" na ovaj rezultat.
- Preduzimamo ključni korak da očuvamo morski život i biodiverzitet koji su od suštinskog značaja za nas i buduće generacije - rekao je evropski zvaničnik.
On je rekao da je sporazum rezultat više od decenije pripremnog rada i međunarodnih pregovora "u kojima je EU odigrala ključnu ulogu".
U novim zaštićenim područjima biće ograničen lov, određene tačne putanje po kojima brodovi mogu da se kreću i regulisano dubinsko rudarenje koje podrazumijeva svaku ekstrakcionu djelatnost sa morskog dna dubljeg od 200 metara.
Pregovori su trajali godinama zbog neslaganja oko finansiranja i prava na ribolov.
Posljednji međunarodni sporazum o zaštiti okeana potpisan je 1982. godine - Konvencija UN o pravu mora, prenosi Pobjeda.
Komentari