Saopštenje je pročitano na gruzijskom javnom servisu, nekoliko sati pošto su se desetine hiljada ljudi, drugo veče zaredom, okupile ispred parlamenta Gruzije.
Najavu povlačenja predloga zakona pozdravila je kancelarija EU u Gruziji. „Ohrabrujemo sve političke lidere u Gruziji da se okrenu proevropskim reformama, na inkluzivan i konstruktivan način“, saopštila je kancelarija na svom zvaničnom Tviter nalogu.
Demonstranti, koji su se protivili zakonu, izražavajući zabrinutost da je on protivan demokratskom razvoju Gruzije, nosili su pored nacionalne i zastave Evropske unije, SAD i Ukrajine.
Kontroverzni predlog zakona podrazumijevao je da se mediji i nevladine organizacije koje dobijaju više od 20 odsto finansiranja iz stranih izvora registruju kao „agenti stranog uticaja“. U suprotnom suočili bi se sa strogim kaznama.
Eksperti su upozorili da bi ovaj zakon izazvao negativne posljedice po civilno društvo i narušio demokratiju. Kritičari su ukazivali da gruzijska verzija podsjeća na sličan zakon donijet u Rusiji kako bi ugušio neslaganja i političku opoziciju.
Na snimcima objavljenim na društvenim mrežama, napravljenim tokom protesta u srijedu uveče, vide se demonstranti kako kako kamenicama razbijaju prozore parlamenta i pokušavaju da probiju zaštitnu ogradu. Policija ih ja zaustavila upotrebom suzavca i vodenih topova.
Ministar unutrašnjih poslova Gruzije saopštio je da je uhapšeno 66 osoba zbog neredana protestima. „Učesnici protesta su narušili javni red i zakon i opirali se policiji“, saopštilo je ministarstvo.
Tokom dvije večeri protesta uhapšene su ukupno 142 osobe.
Komentari