Papić navodi da niko u toj školi, uključujući i nju, nema namjeru da na svoju ruku preimenuje nastavne predmete, niti da na bilo koji način izlazi van okvira propisanih Ustavom i zakonima Crne Gore.
Iz Ministarstva prosvjete juče Pobjedi nijesu odgovorili na pitanja o ovom slučaju.
U školama se izučava predmet: crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost.
Pobjeda je imala uvid u sporni ugovor koji je potpisan 1. marta ove godine. Ugovor se zaključuje na određeno vrijeme sa nepunim radnim vremenom za četiri časa sedmično, a najduže do 1. aprila.
Pisali smo nedavno o spornim ugovorima koji se sačinjavaju u crnogorskim školama, a koji se tiču drugog problema – nedostatka kadra. Tako se dešava da direktori angažuju profesora istorije da predaje i predmete koji se tiču šišanja i održavanja frizure ili muzičkog. U javnosti su stručnjaci ukazivali i da direktori/ice mnogih škola ne mogu da pronađu profesore iz grupe predmeta matematike, hemije, fizike. Organizovali su i okrugle stolove na kojima je saopštavano da matematiku predaju studenti, učitelji, nastavnici engleskog, i na kraju su saopštili da se angažuje u suštini – ko stigne. Pojedine škole raspisuju konkurse 15-ak godina i ne mogu da pronađu matematičara. Govorilo se kako se taj kadar usmjerava tamo gdje su veća primanja – u privatni sektor, i da je nužno uvećati nastavnicima plate, posebno povećati koeficijente za nedostajući kadar, ali im riješiti i stambeno pitanje. Pojedinci, kadar na Prirodno-matematičkom fakultetu, predstavnici CANU-a, profesori, ukazuju na ove poteškoće, ali donosioci odluka, makar javnosti nije poznato, nijesu ništa preduzeli, niti su reagovali. Upravo je na skupovima bilo riječi da je međuinstitucionalna saradnja loša, komentarisali su da ih niko nije kontaktirao nakon što su, recimo, organizovali okrugli sto gdje se govorilo o nedostatku matematičara, prenosi Pobjeda.
Komentari