Policijski službenik dužan je da poštuje dostojanstvo, ugled i čast svakog lica prema kojem primjenjuje ovlašćenja. To stoji u kodesku policijske etike, a u praksi i napad na Mila Martinovića, nedavni incident na graničnom prelazu.
Baš ovakvi slučajevi nameću pitanje kako dočekujemo međunarodni dan borbe protiv policijske brutalnosti.
"I sami ste svjedoci da ovih dana još uvijek imamo incidentalne pojave u kojima se između ostalog govori o policijskoj brutalnosti, imajići u vidu da jedan broj tih slučajeva teče, a da smo druge okončali. Moram da kažem da još uvijek nijesmo stekli čini mi se tu nultu toleranciju kada je u pitanju policijska brutalnost", ističe Bjeković.
Milan Radović programski direktor Građanske alijanse kaže da imamo dosta problema kako institucionalnih tako i u samom konrektnom ponašanju jednog značajnog broja policijskih službenika koji nijesu osposobljeni da odreaguju na provokacije.
"Vidjeli smo šta se desilo na granici, vidjeli smo sad i posljednji primjer na Žabljaku", kaže Radović.
S druge strane, jasno je da skoro niko od policijskih službenika ne zlostavlja građane iz čiste dosade, ali baš zato treba ukazati na ona svojstva koja su, valjda, morali imati pri zapošljavanju.
"Svako zanimanje, pa i zanimanje policajca podrazumijeva izvjesne odgovornosti i specijalna posebna psihofizička svojstva. Vi kad ulazite u taj svijet onda dobro znate šta možete i šta ne možete, ako je drugima dozvoljeno ili ako drugi imaju negdje u sebi tu dozu drskosti da upotrijebe ili zloupotrijebe nasilni način komunikacije, službenicima Uprave policije to nije dozvoljeno i to treba da shvate u svakom trenutku", ističe Bjeković.
U suprotnom, na scenu stupaju tužilaštvo i sud od čijih poteza i presuda zavisi poruka koja će stići do ostalih. Međutim.
"Vidimo da istrage nijesu bile efikasne, da u velikom broju slučajeva nije utvrđen identitet policijskih službenika koji su vršili zlostavljanje, a da u onim slučajevima gdje je došlo do kakvih takvih istraga, da su one vodile itekako blagoj sankciji. Sve to kad se pogleda takva politika ne vodi odvraćanju policijskih službenika od zlostavljanja", kaže Radović.
On dodaje da takva politika daje vrlo ružnu sliku o Crnoj Gori.
"Imamo i komitet protiv torture koji godinama ukazuje na sve ove probleme i propuste i taj neki međunarodni ugled Crne Gore u ovom kontekstu je itekako narušen i to traje više od deceniju", naglašava Radović.
A pored međunarodnog, bitan je i ugled koji se uživa u Crnoj Gori, pa bi pored solidarnosti, neki policijski službenici valjalo da obrate pažnju i na instituciju koju predstavljaju, nezavisno od toga da li su na dužnosti ili ne.
Komentari