"Izbori neophodni ali sporna procedura raspisivanja"

Na odluku predsjednika države da raspusti Parlament i raspiše izbore, različite reakcije pravnika i analitičara. Ipak, kažu da takva odluka nije iznenađenje, te da su vanredni izbori Crnoj Gori neophodni, ali je sporna procedura raspisivanja.

Predsjednik Crne Gore imao je ustavno ovlašćenje da raspusti Skupštinu, kaže pravnica Snežana Jonica. To pravo mu je, ističe, definisala parlamentarna većina izmjenama Zakona o predsjedniku u kojima se navodi da se Skupština raspušta ukoliko se u roku od 90 dana od objavljivanja zakona ne formira vlada.

"Tih 90 dana je isteklo 15. marta i nakon toga je on imao ustavno ovlašćenje na koje se i pozvao u ukazu, a s druge strane rok i okolnosti koristio je iz Zakona o predsjedniku, iako je taj zakon osporavao", smatra Jonica.

Oprečna mišljenja o načinu na koji je Skupština raspuštena, za profesoricu Nikoletu Đukanović, dokaz su nedostatak demokratske zrelosti crnogorskog društva.

"Ono što je važno reći jeste da se stvorila takva klima da nema puno pravnika koji isto misle, odnosno preovladavaju političke odluke, napravili smo takav ambijent da svako pitanje rješavamo ne na osnovu Ustava i zakona nego na osnovu politike i političkih interesa", istakla je Đukanović.

Takvo djelovanje, smatra Miloš Vukanović iz CEMI-ja, može se odraziti i na funkcionisanje Skupštine u narednom periodu.

"Bojim se da ne uđemo u neki tehnički mandat Skupštine gdje bi trebalo da imamo neka ograničenja u radu Skupštine makar po pitanju donošenja odluka, a da ćemo doći u situaciju kao s vladom koja je u tehničkom mandatu a i te kako donosi odluke vezane za razvoj Crne Gore", smatra on.

Kako bi se obnovio legitimitet institucija, Crnoj Gori su neophodni vanredni izbori, poručuje Milica Kovačević iz CDT-a. Ističe, međutim, da su oni mogli biti organizovani i na drugačiji način.

"To je moglo da se uradi bez pravnih vratolomija i neustavnih zakona. Postojalo je rješenje da odgovorni političari usvoje odluku o skraćenju mandata i to bi bila jedna situacija ukojoj ne bi bilo nikakvih pravnih interperacija", kazala je Kovačević.

U međuvremenu na djelu su različite pravne interpretacije i o inicijativi parlamentarne većine za ocjenu ustavnosti odluke o raspuštanju Skupštine.

"Nisam stigla detaljno da pročitam, ali ako su pokrenuli preispitivanje ukaza o raspuštanju Skupštine to po mom pravnom mišljenju nije moguće zato što je ukaz pojedinačni pravni akt pred Ustavnim sudom se mogu osporavati samo opšti pravni akti", kazala je Jonica.

U saopštenju parlamentarne većine navodi se da su osim ocjene ustavnosti, zatražili i da se obustavi izvršenje svih pojedinačnih akata i radnji do konačne odluke Ustavnog suda.

Izvor:RTCG

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.