"Prema posljednjim procjenama SZO danas 230 miliona odraslih osoba zivi sa nekim poremećajem koji je alkohol uzrokovao,što čini 5 odsto odraslog stanovništva, najteži oblik zdravstvenog poremećaja obuhvata 2,6 odsto stanovništva ili 140 miliona ljudi", kazala je Šatić.
Istakla je da je Crna Gora na dvanaestom mjestu na svijetu sa prosječnom potrošnjom alkohola od 12.24 litra po glavi stanovnika.
"Prema stopi alkoholizma mi se nalazimo na 84. mjestu sa stopom alkoholizma oko 6 odsto, gdje su muškarci sa stopom od 7 odsto a kod žena oko 2,5 odsto", kazala je Đatić.
Istakla je da nemaju procjene koliko postoji zavisnika od alkoholizma u Crnoj Gori, ali da će se uskoro, kako je rekla, sprovesti skriming programi na alkohol da bi se ta brojka mogla ustanoviti.
"Najčešće se konzumiraju piva, vina i žestoka alkoholna pića. Sedamdeset odsto djece smatraju da vrlo lako mogu da dođu do alkohola, najdostupnijim smatraju pivo, zatim vino. Oni često piju da bi se napili to je tzv. hazardna upotreba alkohola, što znači da se djeca vrlo često opijaju u raznim prilikama, najčešće vikendima i to ne smatraju rizičnim", kazala je Đatić.
Navela je da se u Crnoj Gori najčešće konzumira pivo i to 39 odsto odraslog stanovništva i dodala da 31 odsto preferira vino, a svaki četvrti ispitanik do 64. godine života konzumira žestoka alkoholna pića.
Šišević je istakla da je njima jako važno da se u javnosti više govori o štetnosti alkohola.
"Alkohol je u Crnoj Gori veoma dostupan i jeftin, što sve utiče na sve veću potrošnju, bez obzira na posljedice. Na povećanu konzumaciju alkohola utiče i neadekvatna primjena zakona,zato imamo učestalu konzumaciju alkohola već kod lica od 16. godina", kazala je Šišević.
Navela je da se alkohol mladima reklamira kao nešto pozitivno.
"Veoma važno je napomenuti i veliki uticaj medija na povećanu potrošnju alkohola, gdje poznate ličnosti reklamiraju pojedina etiketirana pića. Zato,zbog sve veće upotrebe alkohola povećavaju se akcize na ove proizvode,utiče na smanjenje reklama u medijima, i vrši svakodnevna deedukacija,kako bi se smanjila upotreba istog", kazala je Šišević.
Navela je da je porazna ingormacija da djeca, naročito dječaci, najčešće alkohol probaju u krugu porodice.
Komentari