Terzić je odavno Adžićev favorit, a vezuju ih, mimo profesionalnih, i neke prijateljske, ali i, posredno, poslovne veze.
Terzića je upravo ministar unutrašnjih poslova kandidovao 2021. godine za jednog od direktora Direktorata u MUP-u, ali se to izjalovilo. Godinu kasnije, juna 2022, na Adžićev prijedlog imenovan je Terzić za šefa budvanske policije, nakon stravične likvidacije visokopozicioniranog člana škaljarskog klana Milića Minje Šakovića ispred zidina Starog grada u Budvi.
U policiji je Nikola Terzić proveo dvadesetak godina, od 2002. kada je počeo karijeru kao policajac u Centru bezbjednosti u Podgorici. Potom je od 2009. do 2016. godine radio u sektoru kriminalističke policije, gdje se kao inspektor bavio istragama u slučajevima privrednog i organizovanog kriminala.
No, te 2016. sjenka se nadvila nad karijerom Nikole Terzića: uhapšen je skupa sa Daliborom Medojevićem, tadašnjim šefom Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, a Specijalno državno tužilaštvo ih je teretilo za zloupotrebu položaja i stvaranje kriminalne organizacije!
Terzić i Medojević su bili osumnjičeni za nestanak 13 pisama nađenih u kući Veselina Mujovića, koji se teretio da je prevarom iznudio ukupno milion eura od osumnjičenih visokih funkcionera, Svetozara Marovića i Lazara Rađenovića, ponudivši im da će im obezbijediti povoljniji status u tužilačkim istragama.
Mujović je pisma navodno pisao ne samo premijeru, nego i drugim crnogorskim funkcionerima, pa i tadašnjem sekretaru Vijeća nacionalne bezbjednosti Veselinu Veljoviću.
Zbog nestanka dokaza, specijalni tužilac Milivoje Katnić saslušao je 13 inspektora Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta, nakon čega su bili uhapšeni Medojević i Terzić.
U istrazi je, prema saznanjima Pobjede, utvrđeno da je Terzić vreću sa izuzetim dokumentima iz kuće Veselina Mujovića preuzeo od službenika Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta Sima Lukačevića i potom predao Medojeviću. No, ispostaviće se da dokazna građa nije bila propisno zapečaćena, što je otkriveno nakon što je napravljen foto-elaborat tokom standardne policijske procedure.
Tada su se Terzić i Medojević našli u fokusu istrage SDT-a. Obojica su se branila sa slobode, a postupak je poslije nekoliko godina okončan oslobađajućom presudom. Unutrašnja kontrola MUP-a takođe je utvrdila da nema elemenata disciplinske odgovornosti, pa su i Terzić i Medojević ostali u policijskoj službi.
Medojević je bio visokopozicionirani policajac, dok je Terzić nastavio službovanje u Baru.
Marta 2022. godine u akciji Specijalnog državnog tužilaštva, kojom je rukovodio Saša Čađenović, uhapšen je - policijski funkcioner Dalibor Medojević. Teretio se da je pomagao članovima škaljarskog kriminalnog klana Jovana Vukotića.
Kasnije se u Skaj aplikaciji otkrilo da je Medojević bio na stalnoj vezi sa Vukotićem, a tadašnji vođa škaljarskog klana Jovan Vukotić je u porukama izrazio oduševljenje što je na zajedničkoj konferenciji za medije Medojević sjedio ,,pored brata Abaza“.
Dritan Abazović, tada potpredsjednik Vlade, i po sopstvenom priznanju posjedovao je kriptovani telefon koji mu je ,,dao jedan funkcioner iz državne uprave“, ali je ustvrdio da ga nikada nije koristio. Kao koordinator službi bezbjednosti Abazović nije dao forenzičarima telefon da se ispitaju tvrdnje.
Tri mjeseca nakon hapšenja Medojevića i propasti policijske karijere, njegov kolega iz ,,slučaja Mujović“ postao je načelnik Centra bezbjednosti Budva. Za vrijeme službovanja u Budvi Terzić je nastavio dobru saradnju sa ministrom Adžićem, ali i tamošnjim lokalnim vlastima.
Prema informacijama Pobjede, upravo je čelnik Opštine Budva Milo Božović isticao veoma dobru saradnju sa Terzićem i to je bio dodatni motiv da bude kandidat za šefa Uprave policije nakon smjene Zorana Brđanina.
Komentari